صفحه اصلی » جاذبه های گردشگری آلانیا

جاذبه های گردشگری آلانیا

نویسنده پندار شایسته
496 بازدید ۳ دقیقه
Banner
جاذبه های گردشگری آنالیا ترکیه

آلانیا دیگر از معروف ترین شهرهای توریستی کشور ترکیه می باشد که در ۱۳۵ کیلومتری آنتالیا قرار گرفته است. شاید بسیاری از شما نام آنتالیا را شنیده باشید اما از جاذبه های گردشگری آلانیا بی خبر باشید! آلانیا از شهرهای تاریخی ترکیه محسوب می شود و جاذبه های طبیعی و تاریخی و تفریحات متنوعی دارد. این شهر زیبا در تابستان از شرایط آب و هوایی بی نظیری برخوردار است و گردشگران زیادی به ویژه از کشور های همسایه دارد.

در ادامه با مستر مارکو همراه باشید تا به معرفی جاذبه های گردشگری آلانیا ترکیه بپردازیم.

قلعه آلانیا

زمانی که سلسله سلجوقیان حکومت می کردند یعنی قرن ۱۳ میلادی، قلعه آلانیا ساخته شد. این قلعه که در کنار سواحل این شهر جای گرفته است از کهن ترین قلعه های جهان است. قلعه آلانیا دارای بناهای مختلفی است و دیواری به طول ۶/۵ کیلومتر آن را احاطه کرده است.

این قلعه تاریخی از بناهایی همچون حمام سلجوقی، کلیسای آیا یورگی، آرامگاه سلطان آکشابه، آب انبارها، آرامگاه سیتی زینب، زندان، کاخ سلطان علاءالدین، مسجد سلطان سلیمان قانونی و فانوس دریایی تشکیل شده است.

قلعه آنالیا در ترکیه
قلعه آنالیا در ترکیه

قلعه آلارا

قلعه آلارا در عصر امپراطوری بیزانس یعنی در قرن ۱۱ میلادی بنا شد. این قلعه در ورودی خود ۱۸۰ پله سنگی دارد که به شکل تونلی به داخل قلعه هدایت می شود. ارگ، کاخ، حمام، پادگان و مسجد بخش های مختلف قلعه آلارا را شامل می شوند. برای دیدن این قلعه بهتر است وقت بیشتری را اختصاص دهید!

قلعه آلارا در ترکیه

قلعه احمدک

آلانیا قلعه های زیادی دارد و به همین علت می توان گفت قلعه ها از مشهور ترین جاذبه های گردشگری آلانیا هستند. قلعه احمدک که مرتفع ترین قلعه آلانیاست به سبک معماری یونانی بنا شده و از حمام ترکی، کوره و تعدادی تانکر برخوردار است.

برج سرخ آلانیا

برج سرخ نماد شهر آلانیاست و یکی از جالب ترین برج های جهان است. سلطان سلجوق علاء الدین کی‌قباد در سال ۱۲۲۶ میلادی، این برج هشت ضلعی منتظم را بنا کرد. برج سرخ ۳۰ متر ارتفاع دارد و ممانعت از حملات دریایی و محافظت از کارخانه کشتی سازی علت های بنا شدن آن بود.

امروزه در برج سرخ، موزه ای برپا شده که توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

قلعه سرخ آنالیا در ترکیه
قلعه سرخ آنالیا در ترکیه

موزه مردم شناسی

برج سرخ آلانیا ۴ طبقه می باشد و در یکی از این طبقات موزه مردم شناسی راه اندازی شده است. در موزه مردم شناسی آثار باستانی مانند فرش ها و ظروف قدیمی، اسلحه و لباس های مردم آن زمان به نمایش گذاشته شده اند.

کارخانه کشتی‌ سازی ترسانه

قدمت کارخانه کشتی سازی ترسانه (Tersane) به قرن سوم پیش از میلاد مربوط می شود. در زمان تاسیس، این کارخانه کشتی سازی ۵ لنگرگاه داشت که طول هر کدام از ۱۸۰ فوت بیشتر بود. اما امروزه فقط یک کشتی که از دوران سلجوقیان باقی مانده است، وجود دارد. همچنین امروزه موزه ای در کنار این کشتی افتتاح شده است که مناظر زیبایی را از برج سرخ و طبیعت بکر شهر نمایان می کند.

کارخانه کشتی سازی Tersane

غار داملاتاش

در غار داملاتاش (Damlatash) می توانید از تماشای قندیل هایی با قدمت ۱۵۰۰۰ سال و استالاگمیت ها لذت ببرید. همچنین سنگ های موجود در دیوار غار با تغییر شکل خود، تصاویر جالب و شگفت انگیزی را ایجاد کرده اند. غار داملاتاش خواص درمانی دارد و هوای آن شفا دهنده بیماران مبتلا به آسم می باشد. به همین دلیل گردشگران زیادی به این منطقه سفر می کنند.

غار داملاتاش ترکیه
غار داملاتاش ترکیه

غار دیم

غار دیم (Dim) قدمتی یک میلیون ساله دارد و دومین غار بزرگ ترکیه است. این غار با مرکز شهر آلانیا فاصله ۱۱ کیلومتری دارد و در شرق رودخانه دیم قرار گرفته است. در غار دیم می توانید سنگ های آهکی سفید و حوضچه کوچکی را در انتهای آن مشاهده کنید. این غار که در غرب کوه جبلی ریس واقع شده در سال ۱۹۹۸ بازگشایی شد.

غار دیم ترکیه
غار دیم ترکیه

غار فسفرلو – آلانیا، ترکیه

حتما این غار شما را شگفت زده می کند! غار فسفرلو را می توان از زیباترین غارهای ترکیه دانست چرا که به دلیل داشتن فسفر، در شب درخشان است. اگر به آلانیا سفر کردید حتما از این غار شگفت انگیز بازدید کنید و از تماشای مناظر زیبای اطراف آن لذت ببرید.

غار فسفرلو ترکیه
غار فسفرلو ترکیه

غار کورسانلار ، غار دزدان دریایی

غار کورسانلار به غار دزدان دریایی شهرت دارد زیرا در گذشته کالاهای سرقت شده دزدان دریایی در این غار نگهداری می شد. همچنین آنها دخترانی را که اسیر می کردند در این غار پنهان می کردند. غار کورسانلار بسیار جذاب و زیباست و بر روی سقف آن سنگ های رنگی جالبی وجود دارد.

غار کورسانلار ترکیه

رودخانه دیم‌ چای

رودخانه دیم چای مکان مناسبی برای انجام تفریحات آلانیا همچون سرسره آبی، استخر و رفتینگ می باشد. در اطراف این رودخانه دیدنی، چندین رستوران و غذاخوری موجود است که غذاهای محلی و سنتی ترکی سرو می کنند و مطمئنا از چشیدن طعم غذاهای لذیذ ترکی پشیمان نمی شوید!

رودخانه دیم چای

کوه‌های توروس

کوه های توروس که در شمال شبه جزیره آلانیا واقع شده اند، از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری آلانیا هستند. ورزش ها و بازی های آبی، اسب سواری و سافاری از تفریحات هیجان انگیز این بخش از آلانیا می باشند. همچنین آب و هوای عالی و مناظر زیبای دریای مدیترانه و کوه های توروس سفری بسیار جذاب را برای گردشگران رقم می زند.

کوه های توروس ترکیه
کوه های توروس ترکیه

ساحل کی‌ قباد

در اطراف ساحل کی قباد فضای سبز و چندین پارک وجود دارد و قسمت هایی از ساحل نیز با صخره پوشیده شده است. ساحل کی قباد که در شرق آلانیا واقع شده ساحلی عمومی می باشد که مسافران زیادی را به خود جذب می کند.

تنگه ساپادره

تنگه ساپادره (Sapadere) در اصل روستایی می باشد که در ابتدای آن ۳۰۰ متر مسیر چوبی ساخته شده تا گردشگران به داخل روستا هدایت شوند. در این منطقه می توانید از استخرهای بکر و طبیعی، گیاهان نادر و کمیاب و آبشارهای خروشان دیدن کنید.

تنگه ساپادره
تنگه ساپادره

بندر آیوتاپ

بندر آیوتاپ، شهری تاریخی است که در فاصله ۳۰ کیلومتری آلانیا واقع شده است. قدمت این شهر باستانی به ۴۰ سال پیش از میلاد بر می گردد. با سفر به شهر بندری آیوتاپ می توانید از خانه ها، حمام ها و کلیساهای ویران شده بازدید کنید.

روستای احمدک

روستای احمدک روستایی است که در زمان حکومت عثمانی و سلجوقیان، محل سکونت ترک ها بوده است. مسجد سلیمانیه که قدیمی ترین مسجد آلانیاست و در قرن ۱۶ میلادی بنا شده در این روستا قرار دارد. همچنین این روستا، بازاری سرپوشیده به نام بدستان دارد که معماری آن شبیه به مسجد است و در گذشته لباس های مردانه در این بازار به فروش می رسیدند.

خانه و موزه آتاتورک

خانه آتاتورک، خانه ای ۳ طبقه می باشد که معماری آن سبک سنتی دارد و در ساختار آن چوب و سنگ به کار رفته است. این خانه در سال ۱۹۳۵ میلادی ساخته شده و در سفر به آلانیا، مکانی برای استراحت آتاتورک بوده است.

اکنون در طبقه اول و دوم خانه آتاتورک موزه ای افتتاح کرده اند که برای بازدید عموم آزاد می باشد. در طبقه اول این خانه، موزه ای از وسایل شخصی آتاتورک مانند عکس ها، تلگراف ها، جلیقه ضد گلوله و جوراب ایجاد شده است. در طبقه دوم خانه، وسایل زندگی مردم در گذشته مورد نمایش گذاشته شده است.

پارک دلفین‌ ها

پارک دلفین ها تفریحی هیجان انگیز است که نه تنها در آلانیا بلکه در دیگر شهرهای توریستی ترکیه هم وجود دارد. گردشگران در این پارک می توانند پرش، توپ بازی و شنای برعکس دلفین ها را تماشا کنند. پارک دلفین ها در صبح و بعد از ظهر به مدت یک و نیم ساعت بازگشایی می شود و امکان ثبت عکس یادگاری با دلفین ها نیز وجود دارد.

پارک دلفین تریکه
پارک دلفین در ترکیه

پارک های آبی آلانیا

شهر آلانیا از دو پارک آبی برخوردار است که یکی از آن ها در خیابان آتاتورک ساخته شده است. دیگر پارک آبی آلانیا که واتر پلنت نام دارد ظرفیتی ۲۰۰۰ نفره دارد و از عظیم ترین پارک های آبی دریای مدیترانه می باشد. در پارک آبی واتر پلنت سرسره های آبی و استخرهای متنوعی وجود دارد که تفریحات هیجان انگیزی را برای شما به ارمغان می آورند.

اسکله‌ آلانیا

اسکله آلانیا از زیباترین مناطق شهر آلانیا به شمار می رود و گردشگران زیادی اعتقاد دارند که این اسکله به اسکله شهر نیس فرانسه شباهت دارد. اسکله آلانیا اکنون محل عبور کشتی های کوچک گردشگری است اما در گذشته از نظر تجاری اهمیت زیادی داشته است.

کشتی دزدان دریایی

تور کشتی دزدان دریایی می تواند تفریحی بسیار جذاب و هیجان انگیز برای گردشگران باشد. مسافران می توانند بر روی صندلی های عرشه آفتاب بگیرند و از تماشای دریای مدیترانه لذت ببرند. همچنین در تور کشتی دزدان دریایی می توانید در دریای مدیترانه شنای آزاد داشته باشید. یقینا با تماشای کوه کلئوپاترا و غارهای آلانیا از کشتی بادبانی سفری فوق العاده را تجربه می کنید.

تله کابین آلانیا که در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شده، آمفی تاتر باستانی آلانیا که از یونان باستان به جا مانده و پاسدارخانه ساحلی آلانیا از دوران سلجوقی و مراکز خرید آلانیا از دیگر جاذبه های گردشگری شهر آلانیا می باشند.

کشتی دزدان دریایی مارماریس
Banner

Related Articles

۱ نظر

شیما ۱۴۰۰/۰۵/۱۸۰۷:۳۳

سلام مطلب خوبی بود.
سایت خوبی دارین

پاسخ

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو