صفحه اصلی » آنتلوپ کنیون، رنگین کمان سنگی آمریکا

آنتلوپ کنیون، رنگین کمان سنگی آمریکا

نویسنده پندار شایسته
101 بازدید ۳ دقیقه
Banner
آنتلوپ کنیون

پدیده های طبیعی گوناگونی در دنیا وجود دارند که بسیار شگفت انگیز و خارق العاده هستند. آنتلوپ کنیون یکی از پدیده های طبیعی است که رنگ آن، با توجه به میزان تابش نور تغییر می کند و جلوه زیبایی از خود به نمایش می گذارد. در ادامه با مستر مارکو همراه باشید تا با عجیب ترین نورپردازی جهان بیشتر آشنا شوید!

آنتلوپ کنیون چگونه ایجاد شده است؟

قطعا این سوال برای شما پیش می آید که طبیعت چگونه چنین شاهکار زیبایی را خلق کرده است. آنتلوپ کنیون (Antelope Canyon) در طی هزاران سال توسط نیروهای بادی و آبی به وجود آمده است. قدرت باد و آب چنان زیاد بوده که توانسته ماسه سنگ های ناواهو را فرسایش بدهد و شکل های متنوعی از آنها ایجاد کند.

در فصل های بارانی، بارش و سیل های شدید باعث شده آب فراوانی در آبگیرهای بالایی آنتلوپ کنیون، جمع شود و در اثر فشار آب، ماسه سنگ ها فرسایش پیدا کنند و تغییر شکل بدهند. به همین علت بر روی دیواره های دره، ردپای موج های آب به خوبی قابل تشخیص است.

فرسایش در این منطقه هنوز به پایان نرسیده چرا که با وجود گذشت زمان زیاد، سیل های متعددی رخ می دهد. در ماه اکتبر سال ۲۰۰۶، سیل شدیدی اتفاق افتاد که ۳۶ ساعت جاری بود و بخش پایینی دره برای پنج ماه بسته شد.

آنتلوپ کنیون

آنتلوپ کنیون کجاست؟

آنتلوپ کنیون در ایالت آریزونای آمریکا واقع شده و در نزدیکی دریاچه پاول قرار گرفته است. همچنین فاصله آنتلوپ کنیون تا گرند کنیون دو ساعت است و می توانید ابتدا از گرند کنیون دیدن کنید. اگر در شهر لاس وگاس باشید، چهار ساعته به این دره رنگارنگ که به رنگین کمان سنگی آمریکا معروف است،  می رسید.

در استان لرستان ایران نیز دره ای به نام خزینه وجود دارد که به گرند کنیون بسیار شبیه است. از درون دره خزینه، رودخانه سیمره عبور می کند و زیبایی طبیعت را بیشتر به تصویر می کشد.

معرفی بخش های مختلف دره آنتلوپ کنیون

دره آنتلوپ کنیون به دو قسمت پایینی و بالایی تقسیم می شود. در قبیله ناواهو به قسمت بالایی “Tse bighanilini” می گویند یعنی مکان عبور آب از صخره ها. قسمت پایینی در این قبیله “Hazdistazi” نامیده می شود که به معنی قوس های مارپیچی سنگی است.

بخش بالایی این ‌دره عمیق، سوژه مناسبی برای عکاسان است. در این قسمت پرتوهای نور از درون شکاف‌ها می‌تابند و منظره‌ای چشم نواز خلق می کنند.  تماشای این منظره از نزدیک یکی از زیباترین تجربیات زندگی عکاسان حرفه ای است. چرا که تابش نور با ایجاد رنگ‌های شگفت انگیز منظره ای خارق العاده به وجود می آورند.

در این ناحیه مسیری برای عبور گردشگران و عکاسان ایجاد شده است که سطح صاف و هموار دارد و نیازی به بالا رفتن از ارتفاع ندارد.

گردشگران برای ورود به این منطقه باید ورودی پرداخت کنند!

آنتلوپ کنیون

بخش پایین دره آنتلوپ کنیون

 اگر چه بخش پایین دره به زیبایی خارق العاده بخش بالایی دره نیست اما بازدید آن خالی از لطف نیست. این بخش از دره خلوت تر از بخش دیگر است و مناسب افرادی است که به دنبال ماجراجویی هستند. در این بخش چندین نردبان برای عبور توریست ها تعبیه شده است که با کمک آنها از میان شکاف های باریک عبور کنند.

تور گشت و گذار آنتلوپ کنیون

 همان‌طور که گفته شد، قسمت بالایی دره محبوبیت بیشتری دارد که مبلغ ۳۰ تا ۴۰ دلار هزینه بلیط ورودی آن است! اما برای بلیط ورودی قسمت پایین دره در حدود ۲۰ دلار می باشد.

گردشگران برای بازدید از این مکان عجیب و دیدنی، می توانند در تورهای گشت و گذار شرکت کنند.  البته در ابتدا لازم است که به آمریکا سفر کنند! همواره در این تورها یک لیدر وجود دارد که راهنمایی‌ های لازم را به گردشگران درباره بازدید از منظره و عکاسی انجام می دهند.

اگر به سایر مناطق گردشگری آمریکا علاقمندید می توانید روی این لینک کلیک کنید.

هزینه تورهای عکاسی در حدود ۸۰ دلار است اما گردشگران باید وسایل مورد نیاز عکاسی را داشته باشند.

آنتلوپ کنیون

 قبیله ناواهو (Navajo)

دره آنتلوپ کنیون در قلمرو زمین های قبیله ناواهو می باشد که گردشگران مجبورند برای ورود به آن یک هزینه اضافی علاوه بر مبلغ بلیط ورودی بپردازند.

این ژرف‌ دره یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی جهان است که عکاسان برای خلق تصاویر منحصر به فرد تمایل زیادی به سفر به این منطقه دارند. البته عکاسی از این دره کار بسیار سختی است که نیازمند ساعت ها انتظار برای نوردهی مناسب است!

خطرات بازدید از آنتلوپ کنیون

 به گردشگران اجازه داده نمی شود که به تنهایی از مناظر دره دیدن کنند! چرا که بارش های فصلی باران خطر سیل آسا شدن منطقه را دارد. بنابراین برای گشت و گذار در این ناحیه حتما باید به همراه لیدر تور باشید. با این که دره آنتلوپ کنیون بسیار زیبا و شگفت انگیز است اما ممکن است خطرات زیادی نیز گردشگران را برای بازدید غیرحرفه ای تهدید کند. به طور مثال در سال ۱۹۹۷، وقوع سیلاب جان  ۱۱ توریست را گرفت!

فقط یک نفر توانست از این حادثه جان سالم به در ببرد. او کسی جز راهنمای تور نبود چرا که دوره های آموزشی لازم را برای مقابله با حوادث غیرمترقبه گذرانده بود. به همین جهت برای تماشای مناظر زیبای دره باید به توصیه های راهنمایان تور توجه کنید.

آنتلوپ کنیون
آنتلوپ کنیون

آدرس و نشانی آنتلوپ کنیون

بهتر است چه زمانی به آنتلوپ کنیون سفر کنیم؟

اگر می خواهید اوج نورپردازی در دره آنتلوپ کنیون را ببینید، باید در ماه های آوریل تا سپتامبر به این ژرف دره سفر کنید. البته از آنجایی که نورپردازی ژرف دره به میزان تابش نور وابسته است، باید اواسط روز از آن بازدید کنید.

برای اینکه به سفر خود هیجان بیشتری ببخشید، می توانید از خودروهای سافاری استفاده کنید. دره آنتلوپ کنیون بسیار سرگرم کننده است و شما می توانید ساعت ها به عکاسی بپردازید و تصاویر متنوعی به ثبت برسانید. همچنین تور لیدرها در مورد اکولوژی منطقه، جغرافیا و پیشینه دره به شما اطلاعات زیادی می دهند. بازدید از این منطقه یکی از هیجان انگیزترین خاطرات شما می شود.

به قول مستر مارکو: ” بیشتر سفر کن … بیشتر زندگی کن”

Banner

Related Articles

۱ نظر

سپیده ۱۴۰۰/۰۶/۰۸۱۴:۴۱

واقعا زیباست!

پاسخ

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو