صفحه اصلی » آیا اهرام ثلاثه مصر ساخته بشر است؟

آیا اهرام ثلاثه مصر ساخته بشر است؟

نویسنده پندار شایسته
355 بازدید ۳ دقیقه
Banner
اهرام مصر

در گوشه و کنار دنیا مناطقی هستند که سالهاست به صورت یک راز باقی مانده اند. مناطقی رمزآلود که حتی بعد از گذشت سالها با وجود کاوش های فراوان باستان شناسان هم هنوز ناشناخته هستند. یکی از این مناطق عجیب و شگفت انگیز اهرام ثلاثه مصر است که قرن هاست به مکانی زیبا، پیچیده و مبهم معروف شده است و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

اگر به مستر مارکو اعتماد دارید و علاقه مند به آشنایی با این مکان رازآلود و شکوهمند هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

راز سر به مهر اهرام ثلاثه مصر چیست؟

سازه های عظیم و خارق العاده ای در نزدیکی شهر قاهره وجود دارند که هر بیننده ای را به شگفتی وا می دارند. این سازه ها به اهرام ثلاثه مصر مشهور هستند. مهم ترین راز اهرام ثلاثه مصر در معماری آن است. قرن هاست که باستان شناسان در پی کشف چگونگی ساخت این بنای عظیم هستند.

همزمان با دو هزار ساله شدن ساخت این بنا دیودوروس سیکولوس (Diodorus Siculus)، تاریخدان مصری از دیدن این سازه بزرگ متعجب شد که چگونه در زمانی که ماشین های بزرگ برای جابجایی سازه های سنگین وجود نداشت، چنین بنای عظیمی ساخته شده است!

دیودوروس سیکولوس نویسنده ۴۰ جلد کتاب به نام «تاریخ جهان» است که تنها ۱۰ جلد آن در دسترس می باشد!

اهرام مصر

دلیل شگفتی اهرام مصر چیست؟

این که مصریان باستان با چه وسیله ای چنین سازه‌ های بزرگی را جابجا می کردند، مساله ای است که قرنها بشر را در بهت فرو برده است!
اهرام مصر یکی از برجسته‌ ترین بناهای تاریخی جهان می باشد که هنوز هم بسیاری از کارشناسان را به دنبال کشف ابهامات وا می دارد. گردشگران زیادی هر ساله از مجموعه اهرام جیزه (Giza) بازدید می کنند. این اهرام شگفت انگیز نشان می دهند که فراعنه با استفاده از دانش فنی و ایده های خرافاتی توانستند این بناهای خارق العاده را خلق کنند.

اهرام مصر

تاریخچه اهرام مصر

اگر ادعا کنیم که اهرام مصر و اهرام جیزه یکی از بهترین سازه های دست ساخته بشر می باشد، گزاف نگفته ایم. این سازه عظیم زمانی ‌که مصر ثروتمندترین کشور دنیا بود، ساخته شد. باستان شناسان تخمین زده اند که ساخت اهرام مصر از اوایل دوران مصر باستان (Old Kingdom) آغاز شده و تا پایان دوران بطلیموس در قرن چهارم بعد از میلاد ادامه داشته است.

نکته ای که توجه بسیاری از باستان شناسان را به خود جلب کرده این است که تمامی قطعات این سازه عجیب توسط دست بشر ساخته شده است! در حقیقت ساخت اهرام مصر از اواخر سلسله‌ سوم تا اواخر سلسله‌ ششم ادامه داشته است. مصالح به کار رفته در این هرم ها باعث شده تا با گذشت بیشتر از ۴۰۰۰ سال همچنان پابرجا و استوار است.

اهرام مصر

مقام فراعنه و اعتقادات مصریان

یکی از عجیب ترین اعتقادات مصریان باستان این بوده است که فراعنه را جانشین خدا بر روی زمین می دانستند و آنها را در حد خدا می پرستیدند! به همین جهت نباید آنها بعد از مرگ نابود می شدند! مصریان به باقی ماندن روح در بدن مرده اعتقاد دارند؛ به همین دلیل آنها را مومیایی می کردند و همراه آن غذا و لوازم ضروری معتقد بودند که پادشاهان بعد از مرگ به خدای مردگان “ازیریس یا اوسایرس(Osiris) تبدیل می‌شوند.

همچنین مصریان باستان به باقی ماندن بخشی از روح در کالبد مرده معتقد بودند و به همین جهت بدن فرعون را مومیایی کرده و تمام احتیاجات وی را با او دفن می کردند. غذا، ظروف ضروری و لوازم خانه از جمله این وسایل بودند.

اهرام مصر، آرامگاه فراعنه است

یکی از عجیب ترین اعتقادات مصر باستان، ساخت هرم برای مقبره فراعنه می باشد. از آغاز دوره دودمانی که ۲۹۵۰ سال قبل از میلاد مسیح بوده است، مقبره‌ های سلطنتی در دل سنگ‌ ها حفاری و  با سقفی به نام ماستاباس (Mastabas) پوشیده می‌ شدند. شاید بتوان اولین هرم مصر را در ساکارا مشاهده کرد که در  ۲۶۳۰ سال پیش از میلاد برای سومین پادشاه سلسله جوزر ساخته شد. در اطراف هرم جوزِر چندین حیاط و معبد وجود دارد تا این پادشاه  پس از مرگش از زندگی خود لذت ببرد!

پس از گذشت سالها ساخت اهرام پلکانی در مصر رایج شد اما اولین هرم واقعی متعلق به آرامگاه پادشاه سلسله سنِفِرو (Sneferu) می باشد که به هرم سرخ مشهور است. رنگ سنگ های آهکی نمای هرم به رنگ قرمز است که در دهشور (Dahshur) می درخشد.

اهرام مصر

حفره بزرگ اهرام مصر ساخت موجودات فضایی است؟

احتمالا همه شما تصاویر اهرام مصر را از نمای بیرونی دیده اید. اما آیا می دانید داخل این هرم ها چه شکلی است؟ مدتی قبل یک حفره بزرگ در داخل اهرام توسط دانشمندان کشف شد که بسیار جالب بود. این حفره در واقع نوعی گذرگاه می باشد که در حدود ۸ متر ارتفاع دارد. گفته می شود که هرم خئوپس در طول ۲۰ سال با ارتفاع ۱۴۰ متر ساخته شده است!

برخی از محققان بعید می دانند که ساخت این هرم ها توسط بشر انجام شده باشد. آنها معتقدند شاید موجودات فضایی در ساخت این بناهای عظیم دست داشته اند! این که این فرضیه چقدر درست است یا نه می تواند به برملا شدن راز اهرام مصر کمک کند.

اهرام مصر و موجودات فضایی

اهرام مصر توسط چه کسانی ساخته شد؟

با گذشت هزاران سال از ساخت اولین هرم مصر همچنان باستان شناسان و محققان در حال کشف راز این بناهای عظیم و عجیب هستند. مجموعه اهرام جیزه، به عنوان معروف‌ ترین اهرام مصر هنوز هم زیر نظر محققان است. در دو دهه‌ اخیر، اطلاعات بیشتری از تاریخچه‌ اهرام ثلاثه به دست آمده است. در واقع اهرام جیزه دارای سه هرم به نام‌های خوفو (Khufu)، خفرع (Khafre) و منقرع (Menkaure) می باشد که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

اهرام مصر
اهرام مصر

هرم خوفو

بزرگ‌ ترین هرم در اهرام جیزه، به دستور خوفو، ساخته شد. او یکی از فراعنه ای بود که در ۲۵۵۱ سال قبل از میلاد مسیح حکومت می‌کرد. ارتفاع این هرم ۱۳۸ متر می باشد که یکی از عجایب هفتگانه دنیاست و به هرم بزرگ (The Great Pyramid) مشهور است.

هرم خفرع

دومین هرم بلند جیزه، هرم خَفرِع است که در حدود ۲ متر از هرم خوفو کوتاهتر می باشد. اما این هرم بر روی شیب بلندتری ساخته شده‌ است. مجسمه‌ اسفینکس (Sphinx) یا ابوالهول در نزدیکی این هرم به دستور خفرع پادشاه مصر ساخته شده است.

هرم منقرع

هرم منقُرع نام سومین هرم در مجموعه اهرام جیزه است. منقُرع فرعونی است که در ۲۴۹۰ سال پیش از میلاد مسیح حکومت می‌کرده است. این هرم ۶۵ متر ارتفاع دارد که در کنار آن شهر کوچکی نیز وجود داشته است. وجود آب و پاپیروس در نزدیکی اهرام نشانه های جدیدی برای تحقیقات علمی بیشتر می باشد. به همین جهت می تواند دلیل خوبی برای انجام تحقیقات جدید باشد.

اهرام مصر

جدول زیر زمان بندی ساخت اهرام اصلی مصر را بیان می کند. هر هرم از طریق فرعونی که دستور ساخت آن را داده است، مدت زمانی تقریبی سلطنت به صورت تقریبی و موقعیت آن مشخص می شود.

Pyramid / Pharaoh Reign Field Height
Djoser c. 2670 BCE Saqqara ۶۲ meters (203 feet)
Sneferu c. 2612–۲۵۸۹ BCE Dashur ۱۰۴ meters (341 feet)
Sneferu c. 2612–۲۵۸۹ BCE Meidum ۶۵ meters (213 feet) (ruined)*Would have been 91.65 meters (301 feet) or 175 Egyptian Royal cubits.
Khufu c. 2589–۲۵۶۶ BCE Giza ۱۴۶.۷ meters (481 feet) or 280 Egyptian Royal cubits
Djedefre c. 2566–۲۵۵۸ BCE Abu Rawash ۶۰ meters (197 feet)
Khafre c. 2558–۲۵۳۲ BCE Giza ۱۳۶.۴ meters (448 feet)*Originally: 143.5 m or 471 feet or 274 Egyptian Royal cubits
Menkaure c. 2532–۲۵۰۴ BCE Giza ۶۵ meters (213 feet) or 125 Egyptian Royal cubits
Userkaf c. 2494–۲۴۸۷ BCE Saqqara ۴۸ meters (161 feet)
Sahure c. 2487–۲۴۷۷ BCE Abusir ۴۷ meters (155 feet)
Neferirkare Kakai c. 2477–۲۴۶۷ BCE Abusir ۷۲.۸ meters (239 feet)
Nyuserre Ini c. 2416–۲۳۹۲ BCE Abusir ۵۱.۶۸ m (169.6 feet) or 99 Egyptian Royal cubits
Amenemhat I c. 1991–۱۹۶۲ BCE Lisht ۵۵ meters (181 feet)
Senusret I c. 1971–۱۹۲۶ BCE Lisht ۶۱.۲۵ meters (201 feet)
Senusret II c. 1897–۱۸۷۸ BCE el-Lahun ۴۸.۶۵ m (159.6 ft; 93 Egyptian Royal cubits) or47.6 m (156 ft; 91 Egyptian Royal cubits)
Amenemhat III c. 1860–۱۸۱۴ BCE Hawara ۷۵ meters (246 feet)
Khendjer c. 1764–۱۷۵۹ BCE Saqqara ۳۷.۳۵ m (122.5 feet), now 1 m (3.3 feet)
Piye c. 721 BCE El-Kurru ۲۰ meters (66 feet) or30 meters (99 feet)
Taharqa c. 664 BCE Nuri ۴۰ meters (132 feet) or50 meters (164 feet)

آنچه درباره رموز اهرام مصر نمی دانید!

اهرام مصر به قدری شگفت انگیز هستند که از قرن‌ ها پیش تا به حال مورد توجه محققان و عموم مردم قرار گرفته است. در طی این تحقیقات نتایج جالبی بدست آمده است که بسیاری از مردم درباره آن چیزی نمی دانند. مسترمارکو برخی از مهم ترین آنها را در ادامه بیان می کند:

غرب رود نیل محل ساخت اهرام

در فرهنگ مصر یان قدیم، غروب خورشید استعاره ای از مرگ می باشد که با دنیای بعد از مرگ ارتباط نزدیکی دارد. بنابراین برای این که روح فراعنه بعد از مرگ بتواند سفر خود را به جهان دیگر آغاز کند، باید قبل از غروب خورشید به آن بپیوندد. یکی از بهترین مکان هایی که می توان غروب مصر را به تماشا نشست، کرانه غربی رود نیل است.

از طرفی اوسایرس که خدای مردگان در مصر باستان است، نماد شروع زندگی پس از مرگ و نشان دهنده چرخه خورشید است. خدای مردگان با زندگی بخشیدن به خاک موجب زندگی دوباره مردگان می شود! بنابراین آرامگاه فراعنه باید در جایی باشد که به خورشید نزدیکتر است!

اهرام مصر

چگونگی ساخت اهرام مصر، رازی پنهانی

با گذشت قرن ها از ساخت اهرام مصر هنوز نمی توان به طور دقیق بیان کرد که اهرام چگونه و توسط چه افرادی ساخته شده اند. بیش از ۲ میلیون سنگ آهک و گرانیت از مهمترین مصالح به کار رفته در اهرام مصر هستند که هر کدام از قطعات آن ۲/۵ تن وزن دارند! چگونگی ساخت اهرام توسط افرادی است که هیچ امکاناتی برای حرکت دادن این قطعات عظیم و سنگین نداشته اند، رازی است که هنوز سوال دانشمندان است!

مرد سورتمه کش و تئوری آب و ماسه

مصریان قدیم هیچ مدرکی را از خود بر جای نگذاشته اند. شاید تنها مدرک به جا مانده نقاشی باشد که بر روی دیواری به قدمت ۱۹۰۰  سال پیش از میلاد کشف شد. این نقاشی تصویر مردی را که در حال حمل مجسمه ای بزرگ بر روی سورتمه است نشان می دهد. همچنین مرد دیگری در جلوی سورتمه روی ماسه ها آب می ریزد!

این تصویر تئوری آب و ماسه را در سال ۲۰۱۴ مطرح کرد. ممکن است سنگ های عظیم بر روی ماسه های مرطوب حمل شده باشد. چرا که با این کار می توان اصطکاک را به میزان ۵۰ درصد کاهش داد و حرکت سنگ های عظیم را آسان تر کرد.

نحوه ساخت اهرام مصر
اهرام مصر

برخی از اهرام مخروطی نیستند

اگر به خوبی به شکل اهرام ثلاثه مصر توجه کنید، می بینید که برخی از آنها کاملا مخروطی شکل نیستند!

اولین اهرام مصری دارای سقف صاف بودند که هرم پلکانی جوزر یک نمونه از آنهاست. این هرم دارای سقف صاف است که بسیار شبیه اهرام پلکانی در معبد بوروبودور Borobudur اندونزی و هرم اِل کاستیلو El Castillo می باشد که در چیچن ایتزا Chichen Itza وجود دارد. این هرم به دست قوم مایا ساخته شده است.

ساخت اهرام مصر کار برده ها نیست!؟

این تصور که ساخت اهرام توسط برده ها انجام شده است، سالهاست که با وجود تبلیغات و فیلم های هالیوودی قوت گرفته است. اما امروزه می دانیم که اهرام توسط افراد متوسط جامعه ساخته شده که با آنها محترمانه برخورد می شده است نه مانند برده ها!

اهرام مصر

عجایب هفتگانه اهرام مصر و کشف موارد جدید

استفاده از شواهد برجا مانده و ابزار دقیق می تواند به کشف عجایب اهرام کمک کند. چندی پیش، کشف یک سراشیبی در اُقصر (Luxor) راز حمل سنگ های عظیم توسط مصریان باستان را آشکار کرد. هزاران مجسمه های چوبی گربه و اجساد گربه های مومیایی شده در معبد ساکارا می تواند به کشف راز عجایب هفتگانه اهرام کمک کند.

در ساخت اهرام ثلاثه بیش از ۲ میلیون قطعه سنگ استفاده شده است که هر قطعه از آنها بیش از ۲ تن وزن دارند. وسعت کلی اهرام ۱۳ هکتار می باشد!

مقایسه ساخت اهرام مصر در قدیم و زمان حال

اگر قرار بود این بناهای عظیم الجثه با تکنولوژی‌های پیشرفته امروز ساخته شوند، باید در حدود دو هزار نیروی کار ۵ سال شبانه روز مشغول به کار می شدند. اما اهرام مصر با ۲۰ هزار کارگر در طول ۲۰ سال ساخته شده است. هنوز هم فرضیه ساخت اهرام مصر به دست موجودات فرا زمینی رد نشده است! چرا که اندازه و وزن قطعات سنگی به قدری زیاد است که حمل آنها به دست انسان باورکردنی نیست.

در اهرام ثلاثه مصر، هرم ها ۸ وجهی هستند که در هنگام فیلمبرداری از بالا دیده می شود. شاید برایتان جالب باشد که ماموت ها در زمان ساخت اهرام وجود داشته اند!

Banner

Related Articles

۱ نظر

egypt ۱۴۰۰/۰۶/۰۸۱۴:۴۳

سلام، اطلاعات جامع و مفیدی بودش من خودم از کسایی هستم که دوست دارم این بناهای تاریخی رو از نزدیک ببینم ممنون از این که منو یاد اهرام مصر انداختین

پاسخ

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو