صفحه اصلی » بندر کنگ هرمزگان از کهن ترین بنادر ایران

بندر کنگ هرمزگان از کهن ترین بنادر ایران

نویسنده پندار شایسته
250 بازدید ۳ دقیقه
Banner
بندر کنگ هرمزگان

بندر کنگ هرمزگان (Bandar Kong) از کهن ترین بندرهای ایران می باشد که دارای بافت تاریخی زیبایی است و با شهرستان بندرلنگه تنها پنج کیلومتر فاصله دارد. این شهر جنوبی، جاذبه های گردشگری زیادی دارد و مغازه های گوناگون آن شما را شگفت زده می کند. شما می توانید به عنوان سوغات بندر کنگ، عروسک های خمیری را از این مغازه ها خریداری کنید. در این بندر همه نوشته ها به زبان عربی هستند اما مردم زبان فارسی را برای صحبت کردن انتخاب کرده اند.

در ادامه با مستر مارکو همراه شوید تا بندر کنگ هرمزگان را بیشتر بشناسید.

تاریخچه بندر کنگ هرمزگان

در کتاب های تاریخ خوانده ایم که پرتغالی ها با فرماندهی آلبوکرکه در سال ۱۵۰۷ میلادی به جنوب ایران حمله و بخشی از آن را تصرف کردند. در آن زمان بندر کنگ برای دولت پرتغال یکی از مهم ترین مناطق بوده است و آنها کشتی های بزرگ خود را به آب های بندر می آوردند. پرتغالی ها یک قلعه در کنار دریا به عنوان مرکز حکومت خود می سازند که اکنون هنگام جزر آب آثاری از آن دیده می شود.

در واقع حمله پرتغالی ها باعث شد که بندر کنگ به شهری تجاری تبدیل شود و رونق و توسعه یابد. امروزه این شهر بندری زیبا، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری دارد که برای اقامت می توانند به اقامتگاه خانه یوسفی و اقامتگاه بوم گردی یونسی مراجعه کنند.

قلعه پرتغالی ها

بندرکنگ چگونه شهری است؟

بندر کنگ هرمزگان بنابر سرشماری سال ۱۳۹۰، به طور تقریبی ۱۶۵۰۰ نفر جمعیت دارد. مساحت این بندر پنج کیلومتر مربع می باشد. از آنجایی که جنوب ایران آب و هوایی گرم و شرجی دارد، سفر در فصل های پاییز، زمستان و بهار بسیار خوشایند است. بندر کنگ شهری تجاری است و در گذشته تاجران محصولاتی همچون جوز، خرما، لوز، مستکی و سجاده را به بصره، هند و کشورهای آفریقایی صادر می کردند و از آنجا پارچه، چوب و چای به ایران می آوردند.

در این بندر خانه هایی با بادگیر های زیبا وجود دارد که سبک معماری بندر کنگ را نشان می دهد و در قدیم خانه تاجران بوده است. امروزه برخی از این خانه ها به عنوان جاذبه گردشگری شناخته می شوند. فرهنگ مردم بندر کنگ به آنها مهمان نوازی و خوش رویی را آموخته است.

بندر کنگ هرمزگان

جاذبه های گردشگری بندر کنگ

بندر کنگ شهری تاریخی است و هر کدام از جاذبه های گردشگری آن آثاری تاریخی محسوب می شوند. قلعه پرتغالی‌ها، قلعه لشتیان، برج مدور، موزه محمد ابراهیمی، خانه گلبتان، خانه صنایع دستی، موزه مردم شناسی، خانه هنرمندان، تندیس لنج مسی، برکه پنج تا، پارک جنگی، برکه دریا دولت و جنگل های آکاسیاتورتلیس از جاذبه های دیدنی بندر کنگ هستند.

همچنین با رفتن به بازار ماهی فروشان، تماشای دریا و بادگیرهای زیبای شهر، یقینا سفری جذاب و لذت بخش را تجربه خواهید کرد!

قلعه پرتغالی ها در بندر کنگ هرمزگان

قلعه پرتغالی ها قلعه ای بسیار عظیم است و شما در بندر کنگ فقط می توانید بخشی از آن را تماشا کنید. این قلعه معروف، ضلع شمالی جزیره قشم را در بر می گیرد و دیوار آن از جزیره هرمز، بندر کنگ، بندر چابهار، شهر رأس الخیمه، کشور عمان و نواحی دیگر خلیج فارس عبور می کند.

قلعه پرتغالی ها در اصل جایگاهی برای نگهداری اسلحه و مهمات بوده است تا بتواند از دژ های قشم، لارک و هرمز پشتیبانی کند. قسمت های مختلف ساختمان قلعه شامل کلیسا، تالار، سرباز خانه، زندان، مقر فرماندهی، انبار مهمات و آب انبار بزرگ می شود.

قلعه لشتیان نیز از جاذبه های گردشگری این منطقه است که با مسیری زیرزمینی به قلعه پرتغالی ها وصل می شود. در زمان جنگ از این مسیر برای انتقال سلاح استفاده می کردند.

قلعه پرتغالی ها

برکه دریا دولت

برکه دریا نامی است که مردم محلی بندر کنگ برای این برکه انتخاب کرده اند. برکه دریا مانند آب انباری است که آب را به شکل دایره ای جمع آوری می کند. برکه دریا دولت، ۲۸ متر قطر و ۱۴ متر ارتفاع دارد و به دلیل ارتفاع زیاد تنها نصف آب انبار دارای سقف است.

دریا دولت نامی است که به خوبی بزرگی برکه را نشان می دهد.

برکه دریا دولت
برکه دریا دولت

برج مدور

برج مدور در بندر کنگ هرمزگان با قدمتی ۹۰۰ ساله در غرب این بندر دیدنی واقع شده و ۶۰ متر با دریا فاصله دارد. این برج، ۱۳ ساعت مانند جزیره ای در محاصره آب قرار می گیرد و امکان ورود به آن وجود ندارد. اما هنگام جزر می توانید از ۱۸ پله ای که در جلوی برج وجود دارد به داخل آن بروید. پله هایی که با سنگ سیاه و ساروج ساخته شده اند و استحکام زیادی دارند.

برج مدور بندر کنگ

خانه گلبتان اثری ملی در بندر کنگ هرمزگان

خانه گلبتان که در عصر قاجار ساخته شده است از دیگر جاذبه های گردشگری بندر کنگ می باشد که بدون شک شیفته آن می شوید. این خانه در مرکز شهر بنا شده و حیاط بزرگی دارد که دور تا دور آن، اتاق های بسیاری ایجاد کرده اند. وقتی به این خانه می روید، بادگیرهای زیبا، طاق ها و گچبری های باشکوه آن شما را متحیر می کند.

خانه گلبتان در اسفند ماه سال ۱۳۷۷ به عنوان اثر ملی ایران به ثبت رسید.

خانه گلبتان

تندیس لنج مسی

در سال ۱۲۷۳، لنجی عظیم با گنجایش ۷۰۰ تن در بندر کنگ ساخته شد. لنجی با ابعاد بزرگ که همواره قسمتی از آن به زیر آب می رفته است. به همین علت بخش پایین لنج را با ورقه های مسی، می پوشانند.

این لنج برای سفرهای تجاری ایجاد شده بود و دو ناخدا آن را هدایت می کردند و لوازم گوناگونی را به هند، یمن، پاکستان و کشورهای آفریقایی می بردند. تا اینکه در سال ۱۳۲۲ هواپیمایی ژاپنی، لنج را شناسایی می کند و سپس زیردریایی ژاپن آن را نابود می کند. تندیس لنج مسی یادبودی از ۶۲ قربانی این حمله است که بعدها ایجاد شد.

لنج بوم مسی

غذاهای محلی

بسیاری از غذاهای جنوب ایران شهرت زیادی دارند و نام آنها به خاطر خوش طعم و لذیذ بودن بر سر زبان هاست.

در سفر به بندر کنگ نیز پیشنهاد می کنیم غذاهای محلی را حتما امتحان کنید. سمبوسه، برنج دوشاب، رگاک، گوبولی گوشت، بریانی میگو و نان لیتک از غذاهای محلی بندر کنگ می باشد. همچنین می توانید به رستوران فردوس و کبابی عارف که از پرطرفدارترین رستوران های بندر هستند، مراجعه کنید.

چگونه به بندر کنگ هرمزگان برویم؟

گردشگرانی که فاصله زیادی با بندر کنگ دارند باید از هواپیما برای سفر به این منطقه استفاده کنند. گرچه بندر کنگ فرودگاه ندارد اما مسافران می توانند فرودگاه شهرستان بندرلنگه را به عنوان مقصد انتخاب کنند و سپس با طی کردن ۵ کیلومتر به این بندر برسند. در روش دیگر، مسافران می توانند با هواپیما به بندر عباس بروند و سپس با طی کردن ۱۶۵ کیلومتر به بندر کنگ برسند.

جاده بندر عباس – بندر کنگ مسیری هموار با تابلوهای دقیقی است که شما را به راحتی به سمت مقصد هدایت می کند.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو