صفحه اصلی » هنگام کوهنوردی این نکات را فراموش نکنید!

هنگام کوهنوردی این نکات را فراموش نکنید!

نویسنده پندار شایسته
30 بازدید ۳ دقیقه
Banner
برنامه ریزی برای کوهنوردی

کوهنوردی یکی از هیجان انگیزترین سفرهایی است که ماجراجویان می توانند در دل طبیعت آن را تجربه کنند. چه این ماجراجویی در بالارفتن از یک کوه جنگلی باشد و چه کوهنوردی یک هفته ای در کوهستان های پر برف! تاریخچه کوهنوردی به پیدایش انسان برمی گردد. گشت و گذار در دامان طبیعت راهی بی نظیر برای دیدن جاذبه های مختلف طبیعی است اما کوهنوردان برای اینکه ماجراجویی لذت بخشی را تجربه کنند باید موارد ایمنی را رعایت کنند. می خواهیم همراه مستر مارکو نکات لازم برای تجربه یک کوهنوردی خاطره انگیز را بررسی کنیم.

در ادامه با ما همراه باشید و از سفر به کوهستان های با شکوه لذت ببرید.

برنامه ریزی برای کوهنوردی

برنامه ریزی برای کوهنوردی یکی از مهمترین مراحل یک سفر هیجان انگیز است. آموزش کوهنوردی و یا مشورت با افراد خبره در این زمینه و همچنین شرکت در تورهای کوهنوردی می تواند به شما بسیار کمک کند. اگر برای برنامه ریزی درستی برای کوهنوردی داشته باشید، صعود موفق تری خواهید داشت و از فواید کوهنوردی بهره مند خواهید شد. می توانید مسیرهای درست را در اینترنت نیز جستجو کنید. سعی کنید قبل از سفر بسته به مسیری که انتخاب می کنید، وسایل لازم و مرتبط را بردارید.

برنامه ریزی برای کوهنوردی

انتخاب کفش کوهنوردی

یکی از مهمترین وسایلی که باید به آن توجه کنید، کفش کوهنوردی است. کفش مناسب می تواند کوهنوردی را برای شما آسان و لذتبخش کند. کفش هایی که محکم و ضد آب باشند، قابلیت ارتجاعی و تعریق دارند، راحت، نرم و مقاوم باشند و روی قوزک پا را بپوشانند بهترین گزینه برای تجربه کوهنوردی راحت و ایمن هستند.

کفش کوهنوردی

تغذیه مناسب کوهنوردی

برای یک کوهنوردی اطمینان، بخش آب و غذای کافی بردارید. در هنگام کوهنوردی از کربوهیدرات ها بیشتر استفاده کنید. این مواد سوخت لازم برای کوهنوردی را به بدن شما می رسانند. در ارتفاعات بالا از مصرف غذاهایی که هضم آنها به اکسیژن بیشتری نیاز دارد (غذاهای چرب) خودداری کنید. در طول مسیر به مقدار کافی آب بنوشید تا از ابتلا به سرگیجه و دی هیدراته شدن جلوگیری کنید.

بررسی شرایط آب و هوایی منطقه

اطلاع از شرایط آب و هوایی منطقه ای که باید به آن سفر کنید می تواند به شما در لذت بردن از کوهنوردی کمک کند. صعود قله در آب و هوای خوب آسانتر است.

 مستر مارکو توصیه می کند که وضعیت آب و هوایی را در طی چند روز بررسی کنید و از بهترین زمان برای کوهنوردی اطلاع پیدا کنید.

بررسی شرایط آب و هوایی منطقه

جعبه کمک های اولیه داشته باشید

ما امیدواریم که هیچ اتفاقی در حین کوهنوردی برایتان پیش نیاید اما از قدیم هم گفته اند که حادثه خبر نمی کند. بنابراین بهتر است که قبل از سفر به فکر باشید و لوازم کمک های اولیه را با خود به همراه ببرید. ممکن است برای یکی از اعضای تیم اتفاقی بیفتد و شما بتوانید کمک بزرگی به او بکنید! اگر کوهستان های پرخطر را برای کوهنوردی انتخاب می کنید، توجه به این قضیه جدی تر است.

جعبه کمک های اولیه در کوهنوردی

وسایل ارتباطی داشته باشید

حتما در هنگام کوهنوردی تلفن همراه خود را به همراه داشته باشید. این وسیله می تواند در مواقع اضطراری بسیار کمک کننده باشد. اگر پوشش شبکه تلفن همراه در منطقه کوهستانی وجود نداشت، بهتر است از بیسیم استفاده کنید. بدین وسیله از گم شدن خود پیشگیری می کنید.

مراقب باشید گم نشوید!

بسیاری از شما با شنیدن این جمله واکنشی سریع نشان می دهید که “مگه من بچه ام“؟ درست است شاید شما یک فرد عاقل و بالغ باشید و یا مهارت هایی دارید که حتی فکرش را هم نمی کنید که ممکن است در کوهستان گم شوید! اما گاهی طبیعت آنچنان جذاب و گمراه کننده است که وقتی به خود می آیید که از مسیر اصلی خود دور شده اید.

توصیه مستر مارکو اینست که قبل از سفر و در هنگام آماده شدن برای یک کوهنوردی حسابی وسایلی مانند قطب نما و نقشه را فراموش نکنید. حتما با خود می گویید که پس موبایل به چه دردی می خورد؟ این همه پول به تکنولوژی دادن بیفایده است؟ چند لحظه صبر کنید اگر ناگهان باتری موبایل شما تمام شود، دیگر استفاده  از GPS بی معناست. بهتر است که دور اندیش باشید و اگر به طور اتفاقی در کوه گم شدید به جای امنی بروید و سعی کنید از روی نقشه مسیر درست را پیدا کنید.

دستپاچه نشوید و اگر نزدیک به قله هستید به بالا بروید تا به اطراف خود مشرف شوید.

کوهنودری لذتی وصف نشدنی
گم نشدن در کوهنودری

قوانین کوهنوردی را بدانید

قوانین کوهنوردی بر طبق سه قانون سخت‌ تر، دورتر و بلند تر استوار است. این قوانین در همه صعودها کاربرد دارد تا ورزشکاران و کوهنوردان بتوانند بهترین صعود را تجربه کنند. آشنایی با این قوانین می تواند به شما کمک کند تا شرایط سخت را مدیریت کنید.

وسیله روشن کردن آتش را فراموش نکنید

مستر مارکو با توجه به تجربیات خود به شما پیشنهاد می دهد که در کوهنوردی حتما کبریت و فندک به همراه داشته باشید. ممکن است در طی مسیر با اتفاقات و چالش های زیادی مواجه شوید، بنابراین بهتر است که به راحتی بتوانید آنها را حل کنید. اگر مجبور شوید که شب را در کوهستان بگذرانید، روشن کردن آتش نعمت بزرگی است!

تغذیه مناسب کوهنوردی
کوهنودری لذتی وصف نشدنی

در مواقع اضطراری کمک بخواهید

نمی خواهیم ما را از کوهنوردی بترسانیم اما بر طبق شعار پیشگیری بهتر از درمان است، دور اندیشی می کنیم تا در صورت بروز حوادث پیش بینی نشده بتوانید به راحتی آن را مدیریت کنید. بر همین اساس شماره تلفن های اضطراری را بدانید و در بعضی از مناطق روستایی شماره های امداد و نجات کوهستانی را بپرسید.

یاد بگیرید در مواقع بحرانی از دیگران درخواست کمک کنید. این نکات بخشی از مهمترین موارد برای یک کوهنوردی لذت بخشو به یادماندنی است. اگر شما نیز تجربیات بهتری دارید خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید و یا خاطرات خود را از فواید کوهنوردی برای ما ارسال کنید.

شعار مستر مارکو را فراموش نکنید!

بیشتر سفر کن! بیشتر زندگی کن!

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو