صفحه اصلی » تنگه کریان قشم و زیباترین صخره های هندسی

تنگه کریان قشم و زیباترین صخره های هندسی

نویسنده پندار شایسته
240 بازدید ۳ دقیقه
Banner
تنگه کریان قشم

قشم یکی از زیباترین و بزرگترین جزایر ایران است که بهترین مقصد گردشگری در فصول سرد سال است. جاذبه های گردشگری قشم به قدری زیبا هستند که مسافران زیادی در طول سال قصد سفر به این جزیره زیبا را دارند. غار حرا، دره ستارگان، غار نمکی و تنگه کریان برخی از معروفترین جاهای دیدنی قشم هستند که می توانند بهترین خاطرات را برای شما بسازند.

مستر مارکو قصد دارد در این مطلب درباره تنگه کریان (Keryan valley) صحبت کند. این منطقه یکی از بکرترین مناطق در کوه های دولاب قشم است که از دیرباز برای تامین آب شیرین اهالی جزیره قشم استفاده می شده است.

در ادامه همراه مستر مارکو باشید تا به مکان زیبا سفری داشته باشیم.

تنگه کریان قشم

تاریخچه جزیره قشم

قشم، مهمترین شهر استان هرمزگان است که با جاذبه های طبیعی فراوان بهترین مکان گردشگری جنوب ایران است. این جزیره مسکونی زیبا می تواند ساعت های خوشی را برای یک تعطیلات به یادماندنی برای شما رقم بزند. این شهر قبل از اسلام به وجود آمده و مدتی مورد توجه ایلخانی مغول‌ ها بوده است. اما با ورود پرتغالی ‌ها به خلیج فارس، قشم به ‌تصرف آنها درآمد و تا زمان صفویان طول کشید.

در دل کوه های دولاب قشم، تنگه ای زیبا به نام تنگه کریان قرار دارد که به دلیل بارش باران های فصلی مناظر خیره کننده ای پدید آمده است. چاله ها و چاه های محل ذخیره آب، ارزش منطقه را از نظر پتانسیل ذخیره آب شیرین بالا برده است. این چاه ها و کانال ها بسیار قدیمی بوده و محل ذخیره آب باران هستند که از زمان های دور برای تامین آب آشامیدنی اهالی جزیره از آنها استفاده می شود.

تنگه چاهکوه قشم

روستای دولاب قشم

تنگه کریان در نزدیکی روستای دولاب قشم قرار دارد. این روستا از توابع بخش شهاب شهرستان قشم می باشد که در شرق باسعیدو واقع شده است. از آنجایی که آب چاه را با وسیله ای به نام دولاب از زمین بالا می کشیدند، این روستا نام گذاری شد.در حال حاضر نیز از همین روش برای تأمین آب جزیره استفاده می‌شود.

این روستا در فاصله ۱۰۰ کیلومتری مرکز قشم می باشد که با دو روستای سر ریگ و تم گیس همسایه است. با این که این روستا از مرکز قشم فاصله زیادی دارد اما از سطح امکانات رفاهی خوبی برخوردار است. مردم روستا از طریق کشاورزی و صنایع دستی روزگار خود را می گذرانند.

(گرگورسازی) از صنایع دستی معروف این روستا می باشد.

روستای دولاب در تنگه کریان
روستای دولاب در تنگه کریان

تنگه چاه کوه قشم

تنگه دیگری در این منطقه به نام تنگه چاهکوه قرار دارد که وظیفه تامین آب شیرین جزیره را بر عهده دارد. این تنگه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جزیره قشم است که عاشقان طبیعت گردی می توانند از دیدن آن لذت ببرند. در تنگه چاه کوه صخره های زیبایی وجود دارند که در اثر گذر زمان توانسته اند به شکل های متفاوت و جذابی درآمده اند. شب های این منطقه از قشم بسیار رویایی و زیباست.

تماشای ستارگان از عمق دره مقدس چاهکوه که در حدود ۱۰۰ متر است خاطره ای منحصر به فرد است.

تنگه کریان قشم

بهترین زمان سفر به تنگه کریان در قشم

آب و هوای قشم در اغلب ایام سال گرم و خشک است و تابستان های بسیار گرمی دارد. به همین جهت بهترین زمان برای سفر به قشم و تنگه کریان، در فصول سرد سال است. فصل پاییز و زمستان آب و هوا مطبوع و خنک می شود و به راحتی می توانید از جاذبه های گردشگری قشم و پارک های این جزیره زیبا دیدن کنید.

یکی از اوقتی که می توانید زیباترین مناظر تنگه کریان را ببینید، در هنگام بارندگی است. بالا آمدن سطح آب چاه ها تصویر خارق العاده ای را ایجاد می کنند که سوژه مناسبی برای عکاسی هستند!

تنگه چاهکوه قشم

جاذبه های اطراف تنگه کریان

با سفر به قشم می توانید از تمامی جاذبه های گردشگری جزیره دیدن کنید. اگر به تماشای تنگه کریان می روید، حتما زمانی را برای بازدید از دیدنی های اطراف آن در نظر بگیرید. در شمال روستای دولاب دریای خلیج فارس با آب های درخشان و گرم می درخشد. قدم زدن در کنار ساحل و انجام تفریحات و بازی های آبی قشم لحظات آرامش بخشی را به شما هدیه می دهد.

غار نمکی نمکدان یکی دیگر از شگفتی های قشم است که با بلورهای درخشان خود می تواند سفر هیجان انگیزی را برای مسافران و غارنوردان رقم بزند. جنوب کشور با دارا بودن طبیعت بی نظیر خود پتانسیل بالایی برای گردشگری دارد.

سعی کنید در اولین فرصت برای سفر به جنوب برنامه ریزی کنید.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو