صفحه اصلی » آرامگاه لنین جذاب اما مخوف!

آرامگاه لنین جذاب اما مخوف!

نویسنده mrmarco
84 بازدید ۳ دقیقه
Banner
آرامگاه لنین

یکی از جاذبه های گردشگری ترسناک و هیجان انگیز دنیا، آرامگاه لنین در کشور روسیه و شهر مسکو است. مسکو شهری زیبا، دیدنی، جذاب و پراز مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری است. سفر به مسکو از جمله مسافرتهای فراموش نشدنی برای هر گردشگری است. یکی ازخیره کننده ترین و ترسناک ترین جاذبه های گردشگری در شهر مسکو، مقبره لنین است که در نزدیکی میدان کرملین قرار دارد. این آرامگاه نشانه ی معماری کلاسیک شوروی سابق است.

هر ساله میلیون ها نفر برای بازدید از آرامگاه لنین به کشور روسیه و شهر مسکو می آیند تا جسد مومیایی شده ی رهبر بزرگ انقلاب روسیه را از نزدیک ببینند. اگر می خواهید درباره این مقبره جذاب اما مخوف بدانید، با مستر مارکو همراه شوید.

آرامگاه لنین

لنین رهبری مقتدر

لنین، نظریه پرداز اتحاد جماهیر شوروی سابق است که نام کامل او ولادیمیر ایلیچ اولیانوف معروف به لنین، نظریه پرداز بزرگ روسی، درسال ۱۹۱۷ انقلاب روسیه را رهبری کرد. او بنیان گذار نخستین حکومت و دولت سوسیالیستی جهان در شوروی و شخصیت تاثیر گذاری در شوروی سابق بود و توانست با همراهی رهبران کمونیست در جنگ جهانی اول روسیه را نجات دهد. لنین در ژانویه سال ۱۹۲۴ میلادی، بعد از سه سال تحمل بیماری لاعلاج عروق خونی درگذشت.

بعد از مرگش جنازه اش را مومیایی کردن و بیرون کاخ کرملین در ساختمانی موسوم به قبر سرخ قرار دادند. در ماه اوت ۱۹۲۴ بود که به مردم اجازه داده شد تا از این مقبره دیدن کنند. این کار بسیار مورد استقبال گردشگران و مشتاقان او قرار گرفت، به طوری که سالانه حدود ۳ میلیون نفر برای دیدن این آرامگاه مخوف به مسکو سفر می کنند.

این مقبره برای پیروان و دوستداران لنین حکم زیارتگاه و مکانی مقدس را دارد.

آرامگاه لنین کجاست؟

وقتی وارد شهر مسکو می شوید، در میدان سرخ که در مرکز شهر قرار دارد، چند قدم مانده به کاخ کرملین بنایی هرمی شکل که پنج سطح دارد و با سنگهایی از جنس گرانیت قرمز و سیاه پوشیده شده را می بینید. پیکر مومیایی شده لنین در اینجا قرار دارد. پیکر او از جمله معروفترین مومیایی مدرن در دنیاست. این بنای ترسناک حدود ۱۲ متر ارتفاع و ۲۴ متر درازا دارد و در سالن بزرگ آن یک تابوت از جنس شیشه قرار دارد که جسد مومیایی شده ولادیمیر ایلچ لنین در آن گذاشته شده است.

اینجا در تمام روزهای هفته باز نیست! روزهای جمعه و دوشنبه تعطیل و بقیه روزها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰شب برای بازدید عموم باز است. برای رفتن به آرامگاه نیازی به تهیه بلیط نیست و بازدید از آن رایگان است. گاهی کلاهبرداران به گردشگران کم تجربه بلیط ورودی می فروشند که زودتر به داخل مقبره بروند، مراقب باشید و هرگز بلیط نخرید. اگر به تنهایی سفر می کنید، از باز بودن این مکان مطمئن شوید.

مقبره لنین در روزهای تعمیر، تعطیلات رسمی و زمان بازسازی تعطیل است!

آرامگاه لنین
آرامگاه لنین

ورود به آرامگاه و رعایت قوانین

برای رفتن به داخل آرامگاه باید به باغ الکساندارا بروید. در این باغ محلی برای بازرسی و کنترل بازدیدکنندگان قرار داده شده است. برای ورود به مقبره مقررات خاصی وجود دارد که حتما باید رعایت شود تا گردشگران بتوانند از این محل ترسناک دیدن کنند. برای اینکه گردشی بی دردسر داشته باشید از قبل شرایط ورود را بپرسید!

مواردی که باید در باغ الکساندار رعایت کنید!

همراه داشتن اشیای فلزی، دوربین عکاسی، موبایل و کیف های بزرگ به داخل مقبره ممنوع است! حتی آوردن مایعات هم جز موارد منع شده می باشد. اگر یادتان رفت و کیف تان را با خود آوردید، نگران نشوید. در گیت مخصوصی، کیف شما را بررسی می کنند و مبلغی هم در ازای این کار از شما می گیرند. در ضمن ممکن است بازدید بدنی شوید.

در داخل مقبره نیروهای امنیتی مراقب شما هستند. در این مکان به هیچ وجه اجازه عکاسی ندارید اگر این کار را انجام دهید، ماموران داخل مقبره اجازه دارند که تمام عکس هایتان را پاک کنند. از دیگر مقررات که گردشگران و بازدید کنندگان ملزم به رعایت آن در داخل مقبره هستند، این است که در طول بازدید از مقبره لنین، دست های همه بازدیدکنندگان در جیب شان نباشد و همچنین آقایان کلاهی به سر نداشته باشند!

آرامگاه لنین
آرامگاه لنین

تابوت شیشه ای سرشاز از ترس و هیجان

هنگام ورود به این بنا با ساختمانی سیاه و سرد روبرو خواهید شد. در این حال تازه متوجه می شوید که چرا عنوان ترسناک را به این مکان داده اند. کتیبه لنین در قسمت بالایی سر در ورودی با سنگی از جنس کوارتز قرمز قرار دارد. تمام طول مسیر حرکت تان تا تابوت تاریک است. همه افراد موظفند در یک ردیف و با صف پشت سرهم حرکت کنند و از صف خارج نشوند. آرام و آهسته در تالار سوگواری که مکعب شکل است، جلو می روند تا به کنار تابوت شیشه ای که جسد مومیایی شده ولادیمیر ایلیچ لنین در آن قرار دارد برسند!

آیا جاودانه بودن لنین حقیقت است یا یک راز!؟

این لحظه برای بسیاری از گردشگران به خصوص هواداران و پیروان لنین لحظه با شکوه و نفس گیری است. در اینجا فضا روشن است تا همه بتوانند جسد لنین را که انگار تازه مرده است و روی تختی قرمز گذاشته شده با صورتی اصلاح شده، کت و شلوار آراسته و تیره رنگ ببینند. لنین معتقد بود مرگ پایان زندگیش خواهد بود و وصیت کرده بود که او را به خاک کنند ولی طرفداران و یارانش این کار را نکردند و پیکر رهبر انقلاب روسیه را جاودانه نگاه داشتند!

او شاید هرگز باور نمی کرد که زندگی بعد از مرگ را هم تجربه خواهد کرد.

آرامگاه لنین
آرامگاه لنین

شرایط نگه داری جسد مومیایی لنین

گروهی از متخصصین شرایطی را فراهم کرده اند تا جسد مومیایی شده لنین در طول زمان نگهداری آن آسیب نبیند. از جمله کار های انجام شده کنترل دما و رطوبت تابوت شیشه ای است. دمای تابوت شیشه ای ۱۶ درجه سانتیگراد و رطوبت حدود ۸۰ درصد است و دائم کنترل می شود. این محفظه طوری طراحی شده که هیچ باکتری و مواد مخربی داخل آن نشود تا جسد آسیبی نبیند.

ماموران و دانشمندان زیادی هر هفته این موارد را بررسی می کنند تا از سلامت جسد مومیایی شده لنین مطمئن شوند. هر یکسال و نیم مقبره حدود یک ماه تعطیل است، لباس های مومیایی شده شسته و اتو می شود و جسد لنین با گلیسرین و پتاسیم حمام شده تا تازگی خود را حفظ کند و اگر باکتری وجود داشته باشد از بین برود.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو