صفحه اصلی » مخمل کوه و تنگه شبیخون شما را جادو می کند!

مخمل کوه و تنگه شبیخون شما را جادو می کند!

نویسنده پندار شایسته
212 بازدید ۳ دقیقه
Banner
مخمل کوه و تنگه شبیخون

شما چقد از لمس لطافت، یکدستی و زیبایی پارچه مخمل لذت می برید؟ شاید این پارچه مخمل لباسی زیبا برای یک جشن بی نظیر باشد اما باورش کمی سخت است که آن را بر تن کوهی باشکوه ببینید!

کوهی که مخمل سبزی بر تن کرده و زیبایی خیره کننده اش را به رخ آدمیان می کشد. کوهی بلند و باشکوه در دل خرم آباد لرستان که بدون شک شما را مسحور خود می کند. زیبایی مخمل کوه می تواند ساعتها شما را متحیر کند. اگر علاقه مندید تا با این کوه عجیب و دیدنی بیشتر آشنا شوید، مسترمارکو را همراهی کنید.

مخمل کوه کجاست؟

خیلی ها لرستان را به داشتن طبیعت منحصر به فرد می شناسند. طبیعتی که نظیرش را در هیچ جای ایران نمی بینید. در حوالی شهر خرم‌آباد، کوهی با لباسی مخملین چنان جلوه ای دارد که می تواند بهانه سفر به لرستان را به شما بدهد! سفری به یادماندنی در دل طبیعت استان زیبای لرستان! درست شاید به همین بهانه کوله بار سفر ببندید؛ اما آیا مخمل کوه، واقعا مخمل کوه است؟

علت نامگذاری مخمل کوه

مخمل کوه نام کوهی حیرت انگیز در اطراف مرکز استان لرستان است که در بهار تن پوش مخملین سبز رنگ و در پاییز قهوه ای رنگ بر تن می کند. به همین جهت نام آن را مخمل کوه می نامند. گلسنگ‌ هایی که تمام سطح کوه را پوشانده اند همچون لباسی سر تا پای کوه را در برگرفته اند. گلسنگ ها در فصل بهار شاد و سبز رنگند و در فصل سرد سال به رنگ قهوه ای در می آیند. تا طبیعت شکوه دیگری از خود را به نمایش بگذارد.

مخمل کوه و تنگه شبیخون

مخمل کوه، آبشار و تنگه شبیخون

مخمل کوه با ارتفاع ۱۹۰۰ متر یکی از مرتفع‌ ترین قله‌ های ایران است که در کنار خود آبشار خروشانی را به تنگۀ شبیخون هدایت می کند. قله مخملی، آبشار بلند و تنگه شبیخون در کنار یکدیگر بی نظیرترین منظره طبیعی را پدید آورده اند که هر بیننده ای را مبهوت می کند.

از آنجایی که هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه سفر می کنند، امکانات لازم برای گذراندن یک روز متفاوت و به یادماندنی فراهم شده است. علاقه‌ مندان به طبیعت‌ گردی و کوهنوردی می توانند به راحتی ساعتها در این منطقه حضور داشته باشند و لحظات شادی را بگذرانند.

تجربه کوهنوردی و طبیعت گردی

کوهنوردان حرفه‌ای و آماتور برای کسب تجربه شیرین همراهی با طبیعت می توانند خود را به خرم آباد لرستان برسانند و از فراز مخمل کوه طبیعت شگفت انگیز اطراف را به تماشا بنشینند. بهترین فصل مخمل کوه بهار است که طبیعت زیباترین حالت خود را دارد. کوهی سبز رنگ با گلهای وحشی رنگارنگ که صدای خروش آبشار شبیخون نوای موسیقی زندگی را تداعی می کند.

یک پارک جنگلی زیبا در اطراف و راهی هموار برای صعود از کوه می تواند شما را با طبیعت پیوندی دوباره بدهد. مخل کوه متعلق به دوران سنوزوئیک است و قسمتی از رشته کوه زاگرس شرقی که بسیار با شکوه و دیدنی است. پارک جنگلی مخمل کوه در مساحت ۵۰۰ هکتاری زیبایی منطقه را دو چندان کرده است. چه عاشق طبیعت باید، چه کوهنورد بهر حال این منطقه شما را برای خلق یک روز به یادماندنی شگفت زده می کند.

اگر به کوهنوردی علاقمندید مقاله هنگام کوهنوردی این نکات را فراموش نکنید! از مستر مارکو می توانید به شما کمک کند.

مخمل کوه و تنگه شبیخون

جاذبه‌های گردشگری خرم‌آباد

استان لرستان به واسطه داشتن طبیعت سبز و آب و هوای مطلوب همواره یکی از مقاصد محبوب گردشگران است. جاذبه های گردشگری خرم آباد دلیلی برای سفرهای متعدد به این شهر دوست داشتنی می باشد. برخی از مهمترین جاهای دیدنی خرم آباد عبارت است از:

تنگۀ شبیخون

از تلاقی سه کوه مخمل کوه، سفید کوه و کوه کمر سیاه، تنگه‌ای سبز و دیدنی تشکیل شده که به تنگه‌ شبیخون معروف است. این تنگه در طول تاریخ بارها شاهد جنگ های زیادی بوده است. مهمترین ماجرای معروفی که در این تنگه اتفاق افتاده کمین شاه عباس صفوی برای جلوگیری از ورود شاه وردی خان است. بدین ترتیب باعث می‌شود شاه عباس به سپاهیان شاه‌وردی‌ خان شبیخون بزند و لرستان را آزاد کند و نام شبیخون را برای همیشه زنده نگاه دارد!

آبشار شبیخون

استان لرستان یکی از پر آبشارترین استان های کشور است و به همین جهت به سرزمین آبشارها معروف شده است. در این استان مهمترین آبشارهای کشور قرار دارند که عبارتند از:

  • آبشار بیشه
  • آبشار شیرزر
  • آبشار آب سفید
  • آبشار نوژیان

اما یکی دیگر از مهمترین آبشارهای لرستان همین آبشار شبیخون است. این آبشار و دره اطراف آن در کنار پارک جنگلی ترکیب سه گانۀ منحصر به فردی را تشکیل می دهند.

بهترین زمان برای سفر به مخمل کوه

مخمل کوه در مناطق ییلاقی خرم‌آباد واقع شده است که در فصل‌های گرم سال مانند تابستان آب و هوای معتدل و خنکی دارد اما در فصول سرد سال است و در فصل‌های سرد سال دارای آب و هوای سرد است. بهترین زمان برای سفر به مخمل کوه فصل بهار است که زیبایی طبیعت این منطقه دو چندان می شود.

صخره‌های مخمل کوه دارای گلسنگ‌ های زیبایی است که در فصل بهار زیباترین جلوه خود را نشان می دهد. به همین جهت بهترین زمان برای سفر به این منطقه اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

مسیر دسترسی به مخمل کوه

در سفر به خرم‌آباد می توان به مخمل کوه دیدنی رفت و از مناظر چشم نواز طبیعت لذت برد. به همین منظور می‌توانید بعد از رسیدن به مرکز لرستان از میدان ۲۲ بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر در ۱۵ کیلومتری شمال شرق خرم‌آباد، در مسیر الشتر بروید. ۳۵ کیلومتر بعد کوه مخملین سبزپوش خود را با آراستگی تمام نشان می دهد.

در مسیر مخمل کوه و پارک جنگلی همراه با آلاچیق و رستوران های متعدد می تواند استراحتگاه خوبی برای گذراندن لحظاتی شاد برای شما باشد.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو