صفحه اصلی » مراسم ازدواج در خرم آباد

مراسم ازدواج در خرم آباد

نویسنده mrmarco
322 بازدید ۳ دقیقه
Banner
مراسم ازدواج در خرم آباد

مراسم ازدواج در خرم آباد

ایران سرزمینی با قومیت های متنوعی چون لرها، ترک ها، بلوچ ها، ترکمن ها و… است که هر کدام آداب و رسوم خاص خود را دارند. این رسم ها و آیین ها سینه به سینه از نسل های بسیار دور به یادگار به نسل امروز رسیده است. فرهنگ و سنت غنی ایرانی حافظ این میراث برجای مانده از پیشینیان است که در بسیاری از موارد آن را به خوبی پاس داشته است. آیین های کهن ما گرچه خیلی مورد تایید نسل امروز نیست، اما همان اندک از جوانانی که در کنار مدرنیته رسوم قدیمی را انجام می دهند به حفظ و ماندگاری آیین ها کمک شایانی می کنند.

با مستر مارکو همراه شوید تا شما را با برخی از معروف ترین آداب و روسوم ایران کهن آشنا کند.

آیین های زیبا و دلنشین لری

استان لرستان یکی از کهن ترین مکان های زندگی انسان ها از نظر دیرینه شناسی است. این قدمت تاریخی، سنت های بسیاری را برای مردم این خطه به یادگار گذاشته است. شهر خرم آباد، اصیل ترین و غنی ترین این رسم ها را در فرهنگ خود دارد. یکی از زیباترین و شیرین ترین مراسم سنتی در شهر خرم آباد ازدواج با آیین لری است. شما همراه مستر مارکو به مجلس شاد عروسی در لرستان دعوتید.

آداب ازدواج به سبک مردم خرم آباد

گرچه با مدرن شدن جامعه، ازدواج به شیوه کهن کمتر دیده می شود اما در روستا ها و حتی شهر خرم آباد هنوز هم شاهد ازدواج در خرم آباد با آیین لری از ناف بُر تا پاتختی هستیم.

ناف بُر، رسمی برای دختران

اولین رسم در میان مردم خرم آباد بریدن ناف نوزاد دختر به نام یکی از پسرهای فامیل مثل پسرعمو، پسرخاله، پسر عمه وپسر دایی است. به این ترتیب از همان کودکی دختری را دسگیرو یا نامزد پسر فامیلش می کنند. خانواده پسر، کادویی به عنوان نشان کردن برای دختر می برند و گوسفندی را هم قربانی می کند تا دور هم جشن بگیرند. البته این رسم در زمان حاضر کمی منسوخ شده است.

رسم کارکیخایی یا خواستگاری

دراین مراسم که همان خواستگاری است، اگر دختر ناف بُر نباشد مدتی قبل خانواده پسر دختری را زیرنظر می گیرند یا سرنجه گیر می کند. بعد موضوع را با خانواده دختر درمیان می گذارند. پدرهای دو خانواده قبل از خواستگاریِ رسمی با یکدیگر صحبت می کنند. بعد از مشورت خانواده دختر، اگر جواب مثبت باشد به خواستگاری یا کار کیخایی دختر می روند. این مراسم به دلیل شناخت فامیلی یا همسایگی، زیاد طول نمی کشد و بعد از چند روز که دختر بله را گفت مراسم شیرینی حرون یا بله برون با بردن انگشتر طلا و پارچه چادری سفید برای عروس برگزار می شود.

خروج برو یا سیاهه نویسی

مدتی بعد از مراسم بله برون یک شب اقوام نزدیکِ عروس و داماد در خانه عروس جمع می شوند و لیست یا سیاهه ای را در مورد تاریخ مراسم، مخارج عروسی، مهریه، شیر بها و جهیزه عروس می نویسند. شیربها را دراین شب به مادر عروس می دهند تا برای مقداری از هزینه جهیزیه عروس مصرف کند. “خرج برو” از رسم های خیلی قدیمی و اصیل در بین اقوام لر محسوب می شود.

دس بوسو، رسمی برای داماد

یک هفته قبل از مراسم عقد بزرگان خانواده داماد برای اجازه نهایی از پدر عروس یا دس بوسو به خانه عروس می روند. بعد از گرفتن این اجازه داماد برای تشکر دست پدر عروس را می بوسد. در تمام مراسم های گفته شده از مهمانان با شیرینی های سنتی خرم آباد و میوه چایی پذیرایی می شود.

حنا بندو، رسمی اصیل و قدیمی

جشن کوچکی که شب قبل از عروسی یا عقد در خانه دختر برپا می شود. خانواده داماد همراه هدایایی مانند کفش، لباس، روسری و ظرف حنای تزیین شده همراه ساز، آواز و موسیقی زیبای لری وارد خانه عروس می شوند رقص و پایکوبی می کنند. یکی از زیباترین مراسم ازدواج لرها این است که کف دست عروس و داماد و جوانان مجلس را حنا می گذارند. قدیمی ها اعتقاد داشتن این کار باعث پر رنگ تر و محکم تر شدن زندگی زوج ها می شود.

مراسم شاد عروسی لری

به زیباترین قسمت مراسم در خرم آباد می رسیم. جشن عروسی که برای هر پسر و دختری جزء بهترین و شیرین ترین خاطرات زندگی شان است. روز عروسی دوستان مجرد داماد با شادی و رقص او را در پوشیدن لباس هایش کمک می کنند. در خانه عروس هم جشن وسرور برپاست. به رسم قدیم آرایشگر به خانه عروس می رود و بعد خواهران و دوستان عروس در پوشیدن لباس عروس او را یاری می کنند. در رسوم جدید عروس به آرایشگاه می رود و داماد برای بردنش به آن محل می آید. در مجلس عروسی زنان آواز محلی “هوله “می خوانند.

رقص محلی سنگین سماع و دوپا، سه پا را جوانان با ساز و آواز لری و گرداندن دستمال های قرمز و سفید انجام می دهند. یکی از رسوم مردم خرم آباد در شب عروسی که همچنان پا برجاست، این است که پدر و مردان فامیل داماد به پشت بام می روند و با تفنگ تیر هوایی شلیک می کنند. بز برنج غذای سنتی لرستان در مراسم عروسی است که با آن از به مهمانان پذیرایی می شود.

رسم عروس بُرو با اسب

مراسم رفتن عروس به خانه خودش هم در این شهر خاص است. بعد از مراسم عروسی خانواده داماد همراه عروس به خانه دختر رفته تا خداحافظی کنند. برادر عروس، پارچه ای قرمز رنگ شال مانند را دور کمر خواهرش می بندد. در پر شال عروس پول یا شادباش می گذارد و عروس با خانواده خود خداحافظی می کند. پدر و مادر عروس نیز برایش دعای خیر می کنند تا عروس با شادی راهی خانه داماد شود. در خرم آباد گاهی به شیوه قدیم بجای خودرو، عروس را سوار بر مادیان سفید می کنند و در کنار پسران محرم فامیل که آنها هم سوار بر اسب هستند و تفنگ بر دوش دارند با هلهله، شادی و موسیقی زیبای لری به خانه اش می برند.

این کار نشانه ای از پای بندی به سنت های دیرینه ی این دیار است.

رسم دوماد سلام و قدردانی داماد

صبح روز بعد داماد همراه برادر یا یکی از مردان فامیل به خانه ی عروس می رود و دست پدر زنش را می بوسد و از او تشکر می کند. پدر مادر عروس هم کادویی به داماد خود می دهند. جالب است بدانید که تا سه روز عروس و داماد ناهار وشام مهمان خانواده ی دختر هستند.

پا تختی رسمی پر از هدیه

در قدیم رسم بود فردای عروسی کسانی که در جشن شرکت کرده بودند هدایای خود را با مجمعه ای به خانه ی عروس و داماد می فرستادند. ولی در زمان حاضر مراسمی به نام پاتختی در خانه ی نو عروس می گیرند که بسته به رسم خانواده ها یا فردای عروسی یا سه روز بعد از جشن عروسی برگزار می شود.

در این مراسم زنان هر دو خانواده که در عروسی حضور داشتند، دور هم جمع شده، هوله خوانی می کنند و برای نوعروس هدیه می آورند. از مهمانان با چای، شیرینی و جوجوش یا کاچی پذیرایی می شود. مراسم ازدواج در خرم آباد نیز همچون سایر مناطق ایران بسیار دیدنی و مسرت بخش است.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو