صفحه اصلی » سفری رویایی با قطار گردشگری تهران شمال

سفری رویایی با قطار گردشگری تهران شمال

نویسنده mrmarco
15 بازدید ۳ دقیقه
Banner

اگر اهل سفر هستید و از میان وسایل حمل و نقل سفر با قطار را ترجیح می دهید، حتما با مستر مارکو همراه شوید و سفری یک روزه و لذت بخش را با قطار گردشگری تهران شمال تجربه کنید. عبور از کویر و سپس جنگلهای سرسبز و مه آلود، دیدن مناظری زیبا، جذاب، تاریخی و فراموش نشدنی همه در یک روز بی نظیر برای شما رقم می خورد.

برای شروع این سفر خاطره انگیز با ما باشید از خرید بلیط گرفته تا آخرین ایستگا قطار!

تاریخچه راه آهن تهران – شمال

این مسیر۳۷۰ کیلومتری از سمت گرمسار شروع شده و تا گلوگاه ادامه دارد. این مسیر ریلی یکی از قدیمی ترین راه های ریلی کشور است که از سال ۱۳۱۶ شروع به کار کرده و از نظر مهندسی، سازه فوق العاده بی نقصی است. پل زیبای ورسک که در نوع خود بی نظیر است در همین مسیر قرار دارد.

در مسیر راه آهن تهران شمال خانه هایی وجود دارند که در زمان ساخت آن عوامل اجرایی در آنها سکونت داشتنند و این امر باعث شده که این مسیر بدلیل قدمتی که دارد در تاریخ راه آهن کشورمان ثبت شود.

آغاز سفری یک روزه با قطار گردشگری

برای این سفر نیاز به تجهیزات خاصی ندارید. فقط برای زمانهای پیاده روی کفش راحت و مناسبی بپوشید. توصیه می شود در فصل سرد لباس گرم همراه داشته باشید. از جمله واجبات این سفر، همراه داشتن دوربین عکاسی برای ثبت لحظله ها و مناظر زیبا و رویایی است. سفر زیبای ما بعد از تهیه بلیط قطار شروع می شود. ساعت ۷ صبح در تهران سوار قطار گردشگری شمال می شوید، پس از مدت کوتاهی صبحانه سرو شده و قطار به سمت ورامین و گرمسار حرکت می کند.

اگر با تور سفر می کنید لیدر تور در جاهای مختلف توضیحات ویژه آن مکان را می دهد. سرعت حرکت این قطار در حدود ۹۰ کیلومتر است تا گردشگران بتوانند مناطق زیبای اطراف را بخوبی ببینند، عکس بگیرند یا فیلمبرداری کنند. جلگه سرسبز ورامین کمی بعد از تهران دیده میشود. سپس قطار به کویری در نزدیکی گرمسار میرسد. و این تقابل کویر و جلگه در یک مسیر کوتاه حیرت انگیز است. قطار به حرکت خود در مسیر حبله رود ادامه می دهد و وارد منطقه زبیای شمال کشور می شود.

اولین توقف

حوالی اولین محلی که قطار در آن توقف می کند، ایستگاهی تدارکاتی است و مربوط به سالهای اول فعالیت راه آهن کشور می باشد. در این ایستگاه همراه با راهنمای تور گشتی می زنید و با تاریخچه آن آشنا می شوید. در ادامه مسیر بعد از گذشتن از کبوتر دره، سیمین دشت و زرین دشت، وارد مناطق زیبای کوهستانی می شویم. مناظر رویایی، جنگلهای سرسبز و مه آلود از همین جا چشم ها را نوازش می دهد! در نزدیکی شهر زیراب که توقفگاه بعدی است از قطار پیاده شوید و از تماشای طبیعت بکر و زیبا لذت ببرید. فراموش نکنید که عکس بگیرید و خاطره ها را جاودان سازید.

اگر هوا صاف و آفتابی باشد آبشار زیبای شوراب را می توان دید. در ده شوراب گشتی زده از چشمه شوراب و سینمای روس ها دیدن کنید. بعد سوار قطار شده ناهار را با تماشای زیبایی های طبیعت صرف کنید. روز از نیمه گذشته است و قطار گردشگری شمال به سمت سوادکوه می رود. در طول مسیر از تونل های زیادی عبور می کند که طولانی ترین آنها گدوک است و ۳ کیلومتر طول دارد. در کنار یکی از تونل ها سنگ یادبودی مبنی بر قدردانی از سازندگان تونل قرار دارد!
قطار به ده ورسک نزدیک و پل ورسک با مهندسی خیره کننده خود نمایان می شود. قطار گردشگری شمال در این ایستگاه توقف می کند و شما از نزدیک این شاهکار را می بینید و می توانید روی آن قدم بزنید. از بالای پل ده زیبای ورسک خود نمایی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر کمی از تاریخچه این پل را در اینجا می خوانید.

پل ورسک سازه ای عجیب و منحصر به فرد

پل ورسک از بزرگترین و خلاقانه ترین پل‌ های راه‌ آهن در کل کشور است که در شهر سواد کوه در استان مازندران و در ارتفاعات روستایی با همین نام قرار دارد. این پل زیبا با ارتفاع ۱۱۰ متری از پایین دره ساخته شد که در زمان خود میتوان آن را شاهکار مهندسی ریلی کشور دانست. شرکتی دانمارکی پل را با ضمانت ۷۰ ساله بنا کرد. در زمان جنگ جهانی دوم لقب پل پیروزی توسط چرچیل نخست وزیر انگلستان به پل ورسک داده شد.

در سال ۱۳۵۶ پل ورسک جز آثار ملی ایران ثبت گردید. همچنین در کتاب معروف رکوردهای گینس نیز تحت عنوان پلی با ارتفاع بیشتر از ۶۱ متر به ثبت رسیده است.

با قطار گردشگری شمال تا رسیدن به مقصد

بعد از پل ورسک قطار به سمت سواد کوه حرکت می کند. درقسمتی از این راه پر پیچ و خم و زیبای تهران شمال، ریل راه آهن سه بار دور کوه می پیچد که موجب مب شود جاده از پایین به شکل سه خط موازی معروف به سه خط طلایی دیده شود! این راه ادامه پیدا می کند تا درمسیر هم سطح قرار گیرد. این خطای دید برای گردشگران بسیار جالب توجه است. در ادامه مسیر قطار گردشگری شمال به پل اوریم رسیده که مورد توجه گردشگران است.

بعد پل کلانتر، جنگل سرسبز و بکر شیرگاه دیده می شود که مسیرهای پیاده روی مفرحی را برایتان رقم میزند. پیاده شوید، قدم بزنید، عکاسی کنید و از این همه زیبایی لذت ببرید.

شهر قدیمی سواد کوه

به شهر سواد کوه یکی از زیباترین شهرهای شمالی ایران می رسیم. این شهر راه ارتباطی بین مرکز و شمال است و از این جهت حائز اهمیت است. اینجا آخرین ایستگاه قطار گردشگری شمال است. البته بعضی از قطارهای گردشگری شمال در مسیر برگشت در ایستگاه سیمینه رود نیز توقف می کنند. در این مسیر بیشترین زمان را در قطار به سر می برید و مدت زمان پیاده روی آن کوتاه است.

در ایستگاه سواد کوه که پیاده می شوید، ‌با راه اهن این شهر آشنا شده و در حدود نیم ساعت پیاده روی می کنید. در این مدت از طبیعت و مناظر زیبای این شهر تاریخی دیدن کنید. زمان باز گشت فرا می رسد. غروبی زیبا را در هوای پاک شمال تجربه می کنید. سوار قطار شده، بعد عصرانه ای میل کرده و به سمت تهران حرکت می کنید. ساعت حدود ۱۱ شب را نشان می دهد که به تهران می رسید. در راه بر گشت استراحت کنید و غروب خورشید را از پنجره قطار نظاره گر باشید و لذت ببرید.

در این سفر به اندازه ی چندین سفر طبیعت رویایی و روح بخش را دیدید. با اطمینان می گوییم که خاطره آن هرگز فراموش نمی شود.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو