صفحه اصلی » شهر پترا، از عجایب هفتگانه جهان

شهر پترا، از عجایب هفتگانه جهان

نویسنده پندار شایسته
170 بازدید ۳ دقیقه
Banner
شهر پترا - اردن

بیشتر افراد می دانند که اهرام ثلاثه مصر یکی از عجایب هفتگانه جهان است اما در این مقاله می خواهیم با یکی دیگر از عجایب هفتگانه جهان آشنا شویم. شهری در کشور اردن به نام پترا که در سال ۲۰۰۷ میلادی، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه در دنیا معرفی شد. این شهر تاریخی از قسمت های مختلفی تشکیل شده که در میان آنها، قصر البنت باشکوه ترین جاذبه گردشگری آن است.

در ادامه با مستر مارکو همراه باشید تا جامع ترین اطلاعات را درباره شهر باستانی پترا بیان کنیم.

پیشینه شهر پترا

شهر پترا در گذشته پایتخت یکی از اقوام عرب به نام نبطی ها بوده است. نبطی ها ۲۰۰ سال در این شهر حکومت کردند و باشکوه ترین و زیباترین بناها را به وجود آوردند. گفته می شود از غرب فلسطین کنونی تا صحرای شام به قلمرو حکومت نبطی ها تعلق داشته است. شهر پترا به علت ارتباطی که میان شام، مصر، عربستان و بین النهرین برقرار می کند، از اهمیت زیادی در آن زمان برخوردار بوده است.

۲۰۰ سال بعد یعنی در سال ۱۰۵ میلادی، حکومت نبطی ها به پایان می رسد و شهر پترا توسط رومیان فتح می شود. رومیان با بستن آب به روی مردم، در طی چند روز این شهر را تصرف می کنند. سپس در سال ۶۳۶ میلادی، اعراب در جنگ با رومیان پیروز می شوند و دوباره شهر پترا را فتح می کنند.

اما متأسفانه ۲۰۰ سال بعد در جنوب اردن، زلزله ای ویرانگر رخ می دهد و قسمت زیادی از شهر پترا اردن را به نابودی می کشاند.

شهر تاریخی پترا - اردن

زیبایی های معماری شهر پترا

پترا کلمه ای یونانی و به معنای صخره می باشد. وقتی به شهر نگاه می کنیم علت نامگذاری مشخص می شود چرا که همه بناها در دل کوه قرار دارند و با صخره های سرخ رنگ ایجاد شده اند. عده ای عقیده دارند که موجودات ماورایی این شهر را به وجود آورده اند. حتی محلی ها می گویند هنگام شب، صداهای عجیبی شنیده می شود! به همین دلیل شب ها ورود به این شهر جن زده ممنوع می باشد!

قسمت های مختلف شهر پترا

با وجود اینکه بخش عمده شهر در اثر زلزله از بین رفته اما هنوز دیدنی های بسیار باشکوهی دارد. شما در داخل شهر پترا می توانید از کلیسا، عبادتگاه بزرگ، صومعه، سالن تئاتر، سد، دادگاه، خزانه داری، آرامگاه سرباز رومی، باب السیق، سیق، معبد قصر و ابریشم دیدن کنید.

شهر پترا - اردن

کلیسای پترا

نمای داخل شهر پترا بسیار زیبا و دیدنی است و در آن بناهای مجزایی دیده می شود. کلیسای پترا که با معماری بیزانسی آمیخته شده، کلیسایی با راهروهای طویل می باشد به طوریکه ساختمان کلیسا دو راهرو با طول های ۲۸ و ۱۷ متر دارد. در سالن کلیسا مبلمانی از جنس مرمر وجود دارد که برخی از آنها نوسازی شده اند و امکان بازدید برای توریست ها فراهم شده است.

ساختمان کلیسا در سمت شمال و شرق از حیاط، برجک و چند اتاق برخوردار است.

صومعه پترا

صومعه از عظیم ترین ساختمان های شهر پتراست که ۴۷متر پهنا و ۴۸ متر ارتفاع دارد. اگر از دیوار پشتی صومعه عبور کنید به حیاط های عقبی که وسعت زیادی دارند، می رسید. همچنین می بینید که بر روی دیوار پشتی، کلمه “صومعه” به زبان عربی تراشیده شده است.

شهر پترا - اردن

عبادتگاه بزرگ

از پرطرفدارترین و معروف ترین بناهای شهر پترا، عبادتگاه بزرگ است که تقریبا یک قرن قبل از میلاد مسیح بنا شده است. این عبادتگاه در سال ۱۹۹۲ میلادی کشف شد و یک سال بعد تحقیقات باستان شناسی را آغاز کردند. این تحقیقات که هنوز هم ادامه دارد زیر نظر سازمان “Antiquates” انجام می شود.

سالن تئاتر

سالن تئاتر پترا در کنار کوه واقع شده است و نزدیک به آرامگاهی قدیمی قرار دارد. این سالن ظرفیتی ۴۰۰۰ نفری دارد و برای رسیدن به سه ردیف صندلی باید از هفت پله بالا بروید. در گذشته، رومیان سالن تئاتر را یک بار بازسازی کرده اند.

شهر پترا - اردن

خزانه داری

خزانه داری پترا جذاب ترین و مشهور ترین بنای شهر است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند. بر روی نمای بیرونی خزانه داری، نقش ها و طرح های باشکوهی حک شده که جلال و عظمت بنا را بیشتر می کند. بر اساس روایاتی، این بنا به عنوان گنجینه فرعون شناخته می شود و ارتفاع آن حدودا ۴۰ متر است.

سد پترا

سد پترا یکی از شاهکار های معماری به حساب می آید چرا که در آن زمان با توجه به کمبود امکانات، ساخت چنین بنایی بسیار دشوار است. این سد توسط نبطی ها ساخته شد تا از شهر، در برابر سیلاب های فصلی محافظت کند. همچنین آب بارش های فصلی در سد ذخیره می شد تا مورد استفاده مردم شهر قرار بگیرد و از بروز بی آبی پیشگیری شود.

حکومت اردن، سد پترا را در سال ۱۹۶۴ بازسازی کرد.

شهر پترا - اردن

سیق پترا

سیق کلمه ای عربی است و به معنی راه های طولانی و باریک می باشد. سیق پترا مسیری سنگی با ۱۶۰ متر طول است که سد شهر را به خزانه داری آن متصل می کند. پیاده روی در سیق بسیار لذت بخش و تماشایی است. در این مسیر صخره هایی با ۸۰ متر ارتفاع را می بینید که برخی از آنها نقش هایی دارند که توسط نبویان تراشیده شده است.

در سیق پترا، کانال های آبی که برای تأمین آب ایجاده شده اند، قابل مشاهده هستند.

باب السیق

باب السیق که در انتهای سیق قرار دارد، به معنای دروازه می باشد. باب السیق در قسمت بالایی خود از سه بلوک بزرگ تشکیل شده که مربعی شکل هستند. در این قسمت از دروازه، چهار فضای هرمی شکل مشاهده می شود که مجسمه هایی در داخل آنها قرار گرفته اند. این مجسمه ها مربوط به افرادی است که در باب السیق دفن شده اند.

یکی دیگر از دیدنی های باب السیق، وجود دو کتیبه تاریخی است که به زبان های یونانی و نبطی می باشد که در آن یادبودی مسیحی نام برده شده است.

شهر پترا چگونه کشف شد؟

در کشور اردن در شهر باستانی پترا قصری با قدمت دو هزار ساله کشف شد که بر روی بلندترین کوه شهر پترا بنا شده است. این شهر زیبا و ستودنی بر روی صخره‌های سرخ‌گون تراشیده شده است که به همین جهت به رز قرمز معروف است. مدتی پیش یک تیم تحقیقاتی متشکل از باستان‌ شناسان انگلیسی و آلمانی در حالی که بنا‌های باقی‌ مانده از پترا را حفاری می کردند که به راه پله ای طولانی برخورد کردند که شامل صدها پله‌ صخره‌ای است که قصر را به پایین کوه هدایت می کند.

اشتفان اشمیت، از دانشگاه هومبلت برلین می‌گوید:

تصور کنید که عظمت و شکوه قصر چه تأثیری بر افراد تازه‌ وارد دارد. آنها پس از بالا رفتن از چند صد پله نفس‌زنان و خسته وارد بخشی از قصر می‌ شوند که پادشاه در آن آب‌ تنی می‌ کرده است.

نخستین بخش‌ های این بنای عظیم در دهه ۱۹۵۰ از دل خاک کشف شد اما همچنان بخش هایی از آن در هاله ای از ابهام است و می توان سالها بر روی آن تحقیق کرد!

شهر پترا - اردن

شهر پترا را چه کسانی ساخته اند؟

یکی از جاهای دیدنی پترا، قصر البنت است که شایعه شده به دست بشر ساخته نشده است! این شایعات تا جایی قوت گرفته است که حتی موجودات فرازمینی در ساخت آن مشارکت داشته اند! برخی از افراد بومی نیز معتقدند که این موجودات مدتی را در ایمن محل زندگی و سپس آنجا را ترک کرده اند. اما در حقیقت سازندگان اصلی ‌شهر مجهول هستند.

بسیاری از افراد بر همان اعتقاد ساخت شهر توسط جنیان و موجودات فرازمینی پافشاری می کنند. چرا که در توان بشر اولیه نیست که بدون هیچ امکاناتی چنین شهری را ساخته باشد. عده‌ای نیز معتقدند که «جن‌ ها» در ساخت این بنای عظیم مشارکت داشته اند و مصالح را از کوه بالا می بردند. اگر این فرضیه ثابت شود، می توان به این نتیجه رسید که اهرام ثلاثه مصر نیز با کمک اجنه ساخته شده است!

اگر تمایل دارید در این باره بیشتر بدانید می توانید به مطلب “آیا اهرام ثلاثه مصر ساخته بشر است؟” مراجعه کنید.

شهر پترا - اردن

راه های دسترسی به شهر پترا

برای رسیدن به شهر پترا می توانید مسیر های مختلفی را انتخاب کنید. اگر می خواهید از جنوب اردن به شهر پترا بروید، در طول مسیر می توانید از کوه هارون و دشت وسیع پترا دیدن کنید. اگر از شمال اردن حرکت کنید، مسیری صاف و هموار در پیش دارید. اما مسیری که امروزه رایج شده و بسیاری از گردشگران آن را انتخاب می کنند، حرکت از شرق اردن است. در این مسیر می توانید تنگه زیبا و دیدنی سیق را نیز تماشا کنید.

در سفر به شهر پترا، برای اینکه از تمامی بخش های شهر بازدید نمایید، سه روز زمان لازم است. همچنین صبح زود یا هنگام غروب آفتاب، بهترین زمان برای تماشای این شهر عجیب و رازآلود است.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو