صفحه اصلی » سفر به ریگ جن و میهمانی اجنه ها!

سفر به ریگ جن و میهمانی اجنه ها!

نویسنده پندار شایسته
225 بازدید ۳ دقیقه
Banner
کویر ریگ جن سمنان

ممکن است بسیاری از شما عاشق سفر به مناطق ناشناخته و عجیب باشید. اگر پاسخ شما مثبت است مستر مارکو را در این سفر عجیب و رازآلود همراهی کنید! در این مطلب قصد داریم تا یکی از مرموزترین مناطق دیدنی ایران را به شما معرفی کنیم. منطقه ای که به مثلث برموداری ایران معروف است!

در هر صورت همه سفرها که نباید تفریحی و شیک و راحت باشد. اگر اهل سیر و سفر و آشنایی با جاهای بکر و دست نخورده هستید، کویر ریگ‌ جن سمنان یکی از بهترین پیشنهادها برای افراد ماجراجو است!

ریگ جن سمنان کجاست؟

کویر ریگ جن که از آن به عنوان سومین ریگ زار بزرگ ایران یاد می شود در استان سمنان در همسایگی انارک، جندق و گرمسار واقع شده است و در حدود ۴۵۰۰ کیلومتر وسعت دارد. اگر از بالا به کویر نگاه کنید، مثلثی شکل دیده می شود که به دلیل خصوصیات عجچیبش به مثلث برمودای ایران مشهور شده است!

مهمترین ویژگی رگ جن، اسرارآمیز بودن و مخوف بودن آن است که موجب می شود تا بسیاری از طبیعت گردان ماجراجو از آن دیدن کنند! محلی ها اینجا را کویر مرگ می دانند؛ جایی که خیلی ها از آن زنده برنگشته اند!

کویر ریگ جن سمنان

آیا ریگ جن محل زندگی اجنه است؟‌

در طول تاریخ وقایع و داستان های زیادی درباره اجنه و اتفاقات عجیب شنیده ایم. اگر از ماجراجویی لذت می برید، کویر ریگ جن بهترین مکان برای اغنای این احساس شماست. جذاب ترین چیزی که درباره ریگ جن می شنوید، شایعاتی است که درباره جن ها و ارواح گفته می شود!

اینجا محل زندگی جن هاست

آیا این ادعا واقعیت دارد؟ راستش با ورود به این منطقه به راحتی در می یابید که کویر ریگ جن با دیگر بیابان ها متفاوت است. چه از نظر ساختاری و چه از لحاظ اتفاقاتی که در آن به وقوع می پیوندد. تا به حال برای این اتفاقات توضیح دقیقی داداه نشده است و به همین دلیل محلی ها برای حل مساله به ماورالطبیعه متوسل می شوند.

اینجا یک بیابان بی آب و علف، بدون هیچ نوع علائم حیاتی می باشد که بسیاری از افرادی که به آنجا رفته اند، زنده بیرون نیامده اند!

کویر ریگ جن سمنان

گریه سنگ ها در بیابان ریگ جن!

اگر شجاعت به خرج دهید و یک شب را تا به صبح در این بیابان مخوف به سر کنید، صداهای عجیبی می شنوید که محلی ها اعتقاد دارند، صدای گریه سنگ هاست! سنگ های این کویر شبها به صدا در می آیند! اما آیا آنها واقعا گریه می کنند؟! واقعیت این است که اختلاف دمای هوا بین شب و روز کویر بسیار زیاد است. شب ها که هوا خنک می شود، سنگ ها ترک می خورند و صداهای عجیبی تولید می کنند.

وجود سنگ های سیاه در این کویر به دلیل ذوب فلزات معدنی در گذشته های دور هستند. این سنگ ها در ۳۰ کیلومتری مرکز ریگ جن دیده می شوند که از ذوب مس استخراج شده از ارتفاعات کوه ملاهادی به دست آمده اند.

کویر ریگ جن سمنان

در این بیابان جن ها حرف می زنند!

اگر شب در ریگ جن کمپ بزنید می توانید صدای صحبت اجنه را بشنوید! این ادعایی است که سالها درباره این بیابان مخوف گفته می شود. علاوه بر صدای ناله سنگ ها یکی دیگر از دلایل مرموز بودن این منطقه صداهای عجیبی است که فقط شبها شنیده می شود!  افرادی که عاشق هیجان هستند می توانند کوله بار سفر ببندند و یک شب را در این بیابان مرموز به صبح برسانند.

شاید اینجا از نظر بسیاری از افراد مخوف باشد و شب هنگام، صدای نجوای اجنه به گوش برسد اما کارشناسان عقیده دارند، وجود این صداها دلیل علمی دارد:

با برخورد باد به ریگ های بیابان صداهایی شبیه زمزمه تولید می شود!

به هر حال ماهیت کویر رمز آلود و هیجان انگیز است. ریگ‌ جن سمنان با داشتن دره‌ های عمیق و خاک نمکی استعداد بالایی برای تشکیل باتلاق بعد از بارش باران دارد. بسیاری از افراد گمشده در همین باتلاق ها به کام مرگ کشیده شده اند! به همین دلیل توصیه می شود برای سفر به ریگ جن حتما از یک راهنمای راه بلد کمک بگیرید.

برای سفر به ریگ جن حتما از یک راهنمای راه بلد کمک بگیرید!

بهترین زمان سفر به ریگ جن

همانطور که می دانید آب و هوای کویر گرم و سوزان است. بنابراین بهترین زمان سفر به ریگ جن را می توان فصول سرد سال دانست. از اوایل آبان ماه تا اواخر فروردین بهترین زمان برای آشنایی با این سرزمین مبهم است.

با این که افراد زیادی تحت تاثیر داستان های ترسناک بیابان ریگ جن قرار نگرفته اند و سعی کرده اند چند روزی را در این بیابان اتراق کنند اما هنوز هم کسی به عمق ریگ جن سفر نکرده است. این منطقه هنوز هم مناطق زیادی برای کشف و شناخت دارد. شاید هم ارزشش را داشته باشد که دل به کویر بزنید و سر از کار اجنه در بیاورید چرا که محلی ها معتقدند:

هر کسی که زنده از ریگ جن بیرون بیاید، ثروت زیادی از طرف جن ها به او می رسد!

کویر ریگ جن سمنان

جاذبه های گردشگری ریگ جن

امروزه کویرنوردان زیادی حتی با ماشین به دل این کویر زیبا م یزنند و تورهای گردشگری فراوانی در این منطقه برگزار می شود. این بیابان علاوه بر داستان های خیالی جذابش یکی از بهترین و زیباترین مناطق برای تماشای آسمان پر ستاره کویر است. شن زارهای عجیب، مناطق بکر و روستاهای اطراف از مکان هایی هستند که سفر به کویر ریگ جن را برای شما به یاد ماندنی می کند.

دسترسی به ریگ جن

برای رسیدن به ریگ جن بهتر است از گرمسار سمنان شروع کنید و از ورودی پارک ملی کویر، راه جاده را دنبال کنید تا به کویر برسید. کویرنوردان زیادی در قالب اکوتوریست‌ به این منطقه سفر می کنند ممکن است آنها را در مسیر ببینید.

نکات مهم سفر به ریگ جن

  • در وهله اول بهتر است بعد از رسیدن به کویر سراغ یک راهنما بروید و به هیچ وجه سعی نکنید تنهایی از این منطقه دیدن کنید!
  • تجهیزات مسیریابی، گوشی همراه و قطب نما را فراموش نکنید!
  • چادر، کیسه خواب و لباس مناسب به همراه داشته باشید تا اگر کمپ زدید مشکلی پیدا نکنید!
  • برداشتن مواد غذایی مناسب و مقوی و هم چنین آب آشامیدنی تصمیم عاقلانه ای است.
  • در نگهداری طبیعت بکر و دست نخورده کویر کوشا باشید.

با رعایت همین چند نکته ساده می توانید سفر خوشی را از بیابان ریگ جنی در خاطرتان ثبت نمایید.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو