صفحه اصلی » چشمه گراوان سردشت، از دل طبیعت می جوشد!

چشمه گراوان سردشت، از دل طبیعت می جوشد!

نویسنده پندار شایسته
171 بازدید ۳ دقیقه
Banner
چشمه گراوان سردشت

مستر مارکو در این مقاله قرار است سرزمینی شگفت انگیز، زیبا و رمز آلودی را به شما معرفی کند که تا مدتها در خاطرتان ماندگار شود! چشمه آب گوارایی که از دل زمین می جوشد و زیبایی وهم انگیزش را به رخ بینندگان می کشد. سبزی درختان بلوط و صدای آبشارهای خروشان در کنار تپه های گل های وحشی همه شرایط را برای جذب گردشگران آماده کرده است. اما چشمه کانی گراوان همچون نگینی در میان این همه زیبایی می درخشد. هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این چشمه به سردشت سفر می کنند.

اگر علاقه مندید تا درباره طبیعت زیبا و چشم نواز چشمه بیشتر بدانید در ادامه با مستر مارکو همراه باشید.

چشمه گراوان کجاست؟

احتمالا نام سردشت را بارها و بارها شنیده اید. این شهر در طی دوران جنگ تحمیلی بارها دچار بمباران دشمن شد. اما مستر مارکو قصد ندارد از جنگ بگوید بلکه می خواهد زیبایی های این منطقه بی نظیر را به شما معرفی کند. چشمه گراوان در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی سردشت، ۲ کیلومتری شهر ربط واقع در استان آذربایجان غربی، قرار دارد.

در جنوب دریاچه ارومیه، شهر باستانی ربط واقع شده که امروزه یکی از جاذبه های گردشگری سردشت می باشد. هنوز هم ردی از تاریخ کهن این شهر بر چهره آن دیده می شود. اینجا همان شهر آفتاب یا موصاصیر است که بزرگترین معبد خدای هالدی در آن قرار داشت! پادشاهان اوراتویی به معبد موصاصیر این شهر احترام خاصی می گذاشتند. در واقع این شهر تمدن مانا را به آشور و اوراتو مرتبط می کرده است.

در حال حاضر مردمان کردنشین منطقه با حفظ فرهنگ و تمدن باستانی حرف اول را در مهمان نوازی می زنند!

چشمه گراوان سردشت

جاذبه های طبیعی چشمه گراوان

این چشمه زلال در دل طبیعت بکر و زیبای جنگل های بلوط و در کنار رودخانه هرمز آباد واقع شده است که در نزدیکی روستای کانی گویز منظره بی نظیری را پدید آورده است. چشمه گراوان فقط یک منظره نیست بلکه مجموعه ای جذاب برای گردشگری تفریحی و درمانی به حساب می آید. مسیر دسترسی به چشمه به قدری زیبا و چشم نواز است که نمی توانید از آن چشم پوشی کنید.

همانطور که از اسم این چشمه پیداست، کانی گراوان غنی از کانی و آب های معدنی است که خاصیت درمانی شفا بخشی دارد. در هر لیتر آب چشمه حدود یک گرم املاح معدنی وجود دارد که آن را به آب های معدنی تبدیل کرده است. نکته ای که آب چشمه را منحصر به فرد می کند آب گازدار چشمه است که بعد از جاری شدن در مسیر خود املاحی را به جا می گذارد که با گذشت زمان تبدیل به کوه مخروطی شکل بزرگی شده است.

این تپه مخروطی یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری منطقه می باشد.

چشمه گراوان سردشت

خواص درمانی چشمه کانی گراوان سردشت

خواص شفا بخش چشمه گراوان سردشت باعث می شود تا گردشگران زیادی خود را به این منطقه برسانند. آب چشمه سرد و شور است و در درمان بیماری های پوستی و تسکین دردهای فیزیولوژیکی اثر فراوانی دارد. این چشمه به قدری آهکی و سنگین است که یک سازه آهکی رنگی را با ارتفاع بیش از ۲۰ متر شکل داده است. جالب است اگر بر فراز این تپه آهکی بروید و به وضوح صدای جوشش آب را از دل زمین بشنوید!

در زبان کردی به آب سخت و سنگین، گراوان گفته می شود و کانی به معنای املاح زیاد است. در پایین تپه مخروطی رنگارنگ رودخانه ای جریان دارد که زیبایی منطقه را دو چندان کرده است.

چشمه گراوان سردشت

جاذبه های گردشگری سردشت

در سفر به شهر زیبای سردشت علاوه بر چشمه گراوان می توانید از جاذبه های دیگر این شهر نیز دیدن کنید. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

منطقه بیوران

در ۹ کیلومتری شرق سردشت روستای بیوران با داشتن مناظر زیبا و چشم نواز یکی از مقاصد گردشگری می باشد. این روستای با صفا با جنگل های انبوه و کوه های بلند طبیعت بکر و دست نخورده خود را به رخ می کشد. مسافران می توانند از باغ های زیبای میوه و دشت های وسیع به عنوان سوژهای برای عکاسی استفاده کنند.

آبشارشلماش

اگر بگوییم که ابینجا یکی از پرآب ترین آبشارهای آذربایجان غربی است، اغراق نکرده ایم. در ۱۵ کیلومتری جنوب سردشت سه آبشار خروشان که به ترتیب در کنار هم قرار دارند، منظره باشکوهی را پدید آورده است که می تواند شما را برای لحظاتی میخکوب کند. آبشار ارتفاع ۵۰ متری خود را در کنار دره ای سبز بیشتر به نمایش می گذارد و یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی را با شکوه تمام خلق می کند.

پل قلاتاسیان

بر روی رودخانه ی زاب در مسیر پیرانشهر به سردشت، در مسیر فرعی روستای ببی آوا به سپیدار پل قدیمی ساخته شده که می تواند برای گردشگران جذاب باشد. طول پل ۵۵ متر و ارتفاع آن ۱۰ متر است که در سال ۱۳۷۹ به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است. این پل قدیمی در طول زمان بارها مرمت شده است. نام پل برگرفته از قلعه ای به نام تاسیان است که متعلق به دوره ی ساسانیان می باشد.

چشمه گراوان سردشت

مسیر دسترسی به چشمه کانی گراوان

با نیم ساعت رانندگی در جاده سردشت به مهاباد می توانید خود را به شهر راور برسانید. سپس از میان جاده جنگل های بلوط عبور کرده و به سمت غرب برانید. بعد از دقایقی به چشمه زیبا و رنگارنگ گراوان خواهید رسید.

مسیر جایگزین دیگری نیز وجود دارد. شما می توانید از مهاباد یا بانه به سمت چشمه گراوان بروید. در مسیر مهاباد از رانندگی در زیباترین جاده کوهستانی ایران لذت ببرید. در ۱۳ کیلومتری سردشت خروجی شهر ربط قرار دارد که شما را به چشمه کانی می رساند. در طول مسیر تابلوی راهنمایی شما را به سمت چشمه هدایت می کند.

اقامت در سردشت

برای اقامت در سردشت، هتل مروارید سردشت یا خانه معلم بهترین مکان های پیشنهادی است. علاوه بر این می توانید در خانه های سنتی یا اقامتگاه بوم گردی کرد بوم کاشانه در روستای لیلانه اقامت کنید. در این اقامتگاه با غذاهای محلی از مسافران پذیرایی می شود. با اقامت در سردشت فرصت کافی برای بازدید از جاهای دیدنی سردشت و طبیعت بکر چشمه گراوان را خواهید داشت.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو