صفحه اصلی » جاذبه های دیدنی عراق از داهوک تا کرکوک

جاذبه های دیدنی عراق از داهوک تا کرکوک

نویسنده پندار شایسته
328 بازدید ۳ دقیقه
Banner
جاذبه های گردشگری عراق

بیشتر افراد، کشور عراق را به عنوان مقصدی برای سفرهای زیارتی خود انتخاب می کنند غافل از اینکه عراق جاذبه های دیدنی بسیار زیبایی دارد. عراق کشوری که سال هاست به مبارزات سیاسی دچار شده اما با این حال شکوه خود را حفظ کرده است. بابل نام قدیمی کشور عراق است. نامی که نشان می دهد این کشور گهواره تمدن بوده و منشا بسیاری از علوم همچون فلسفه، ادبیات، پزشکی و قانون است.

در این مطلب شما را با جاذبه های گردشگری عراق آشنا خواهیم کرد. تا پایان با مستر مارکو همراه باشید.

شهر دهوک

سفر به شهر دهوک با طی کردن مسافتی کوتاه از مرز ترکیه انجام می شود. کار در دهوک عراق بیشترین عامل سفر به این شهر می باشد. با این حال داهوک شهری کردنشین در شمال عراق می باشد که یکی از جاذبه های گردشگری عراق محسوب می شود. در بازارهای کردی داهوک Duhok صنایع دستی زیبایی به فروش می رسند. آبشار های زیبا از جاذبه های طبیعی این شهر هستند. هچنین می توانید به کافه ها و چای خانه های محلی دهوک بروید.

ارگ اربیل

ارگ اربیل را با قدمتی هفت هزار ساله می توان یکی از بی نظیر ترین جاذبه های عراق به حساب آورد. این قلعه بزرگ که در مرکز شهر اربیل قرار دارد، به عنوان میراثی جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. اگر به شهر اربیل سفر کردید، نیازی نیست از هزینه زندگی در اربیل عراق و حقوق کار در اربیل  بدانید بلکه بازدید از موزه تمدن اربیل را فراموش نکنید! همچنین می توانید به مرکز نساجی کردنشین بروید و با تاریخ و فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های گردشگری عراق

زیگورات اور

بدون شک زیگورات اور یکی از جذاب ترین ویرانه های باستانی کشور عراق است. زیگورات اور در بیابان های جنوبی این کشور قرار گرفته و بنایی با دیوارهای بلند و مرتفع می باشد. این بنا از مرموز ترین مکان های عراق و یک یاز بهترین زیگورات های دنیاست و پله های آن با شیب زیادی ساخته شده اند. در گذشته های دور، این بنای باشکوه معبدی برای پرستش خدایان اکدیان بوده است.

ویژگی های معماری زیگورات اور آن را یکی از شاهکارهای معماری باستانی است!

جاذبه های گردشگری عراق

شهر بغداد، پایتخت عراق

بغداد پایتخت عراق شهری است که در سالیان اخیر مورد بمباران قرار گرفته و به خرابی های فراوانی دچار شده است. در این وضعیت مردم برای ورود به منطقه سبز بغداد باید مجوز مخصوصی داشته باشند تا بتوانند از بازارهای مس، بنای طاق کسری، دریاچه الجادریه، مسجد براثا و موزه ملی دیدن کنند.

جاذبه های گردشگری عراق
جاذبه های گردشگری عراق

شهر بصره

بصره شهر معروفی است که آسیب های زیادی را در جنگ متحمل شد اما هنوز هم از محبوب ترین شهرهای عراق برای گردشگران است. بصره در کنار اروند رود (شط العرب) قرار گرفته و مطمئنا از زیبایی جنگل های نخل آن حیران می شوید. آب و هوای خوب و وزش نسیم خنک از دیگر ویژگی های شهر بصره است که مورد توجه مسافران و گردشگران می باشد.

همچنین می توانید مقبره بعضی از ائمه اول شیعه را در استان بصره زیارت کنید.

دور کوریگالزو

دور کوریگالزو ویرانه ای باستانی و متروکه است که قدمتی ۳۵۰۰ ساله دارد. دور کوریگالزو را که در جنوب بین‌ النهرین قرار دارد، قلب تمدن عراق می نامند. بنایی که از دیوارهای آجری و سنگ های مرمر عظیم ساخته شده است. گفته می شود این بنا خانه پادشاهان کاسیانی بوده است و آن ها در قرن ۱۴ نیز زیگورات را بنا کرده اند. طبق پژوهش های محققان، مردم از دور کوریگالزو به عنوان محلی برای توقف کاروارن های شتر استفاده می کرده اند.

جاذبه های گردشگری عراق

هترا

هترا یکی از باشکوه ترین مکان های تاریخی عراق است که در غرب این کشور قرار دارد. مکانی که گردشگران از تماشای معابد و ستون های عظیم آن شگفت زده می شوند. با اینکه اخیرا بخشی از هترا تخریب شده اما آثاری که از دوره پادشاهان اشکانی به جا مانده است، وجود دارند.

هترا در ۲۹۰ کیلومتری شمال بغداد و ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب موصل قرار دارد.

شهر سلیمانیه

سلیمانیه شهری است که به علت قرارگیری در مجاورت کوهستان های شمال عراق، آب و هوایی خنک دارد. شهری آرام و دارای بازارهای بزرگ که غذاهای خوش طعم محلی آن در دنیا مشهور است. کرد های عراق سلیمانیه را به عنوان مرکز فرهنگی خود انتخاب کرده اند. به همین علت، رفاه زندگی مردم در سلیمانیه نسبت به شهر های دیگر عراق بیشتر و شرایط سفر برای گردشگران مناسب تر است.

شهر تیسفون

در اواسط قرن چهارم پیش از میلاد، تیسفون شهر کوچکی بود که در کناره رود دجله توسط ایرانیان ایجاد شد. در قرن اول میلادی، شهر سلوکیه نیز با آن ادغام شد و تیسفون به عنوان پایتخت اشکانیان برگزیده شد. در قرن هفتم میلادی، زمانی که تیسفون از بزرگ ترین شهرهای منطقه بود، طاق تیسفون بنا شد. طاقی که متعلق به دوره  ساسانیان است و آن را با نام «طاق کسرا» را نیز می شناسند.

امروزه طاق تیسفون از عظیم ترین قوس های جهان و از مهم ترین مناطق تاریخی خاورمیانه می باشد.

جاذبه های گردشگری عراق

شهر نینوا

نینوا شهری که در قدیم پایتخت امپراطوری آشور بوده در تاریخ الهیات نیز شهر مهمی معرفی شده است. امروزه بخش عمده شهر نینوا از بین رفته و فقط کویونجیک و چند دروازه باستانی باقی مانده است. مرکز استان نینوا شهر موصل است. نینوا نام تاریخی کربلای امروزی است که شهر مقدس شیعیان جهان می باشد.

شهر موصل

موصل شهری که بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت و تاریخ و فرهنگی غنی دارد، اکنون محل استقرار نیروهای نظامی عراق است.

شورشیان چندن سال موصل را تحت کنترل خود گرفته بودند و آسیب های زیادی به آن وارد نمودند. در عصر ساسانیان، موصل به نام «بوذاردشیر» شهرت داشت و مسجدهای بسیار زیبایی در آن ساخته شدند. کاخ باش تپه، کاخ قره سرای، مسجد مجاهدی، مسجد یحیی عبدالقاسم، مسجد اعظم نورالدین، ویرانه های مسجد اموی و همچنین مسجد حضرت جرجیس از جاذبه های دیدنی شهر موصل هستند.

جاذبه های گردشگری عراق

شهر زاخو

زاخو شهری است که هتل ها و رستوران های مجللی دارد چرا که در نزدیکی مرز عراق و ترکیه واقع شده است. برخی اعتقاد دارند که زاخو شهر مبلغین مسیحی است که سال های قبل به عراق مهاجرت کرده بودند. ویرانه های قلعه زاخو، رود خابور کوچک و پل زیبای دلال از جاذبه های دیدنی شهر زاخو است.

شهر کرکوک

شهر کرکوک به علت دارا بودن منابع نفتی فراروان دارای آشفتگی های زیادی از سوی دشمنان بوده و برخی از جاذبه های زیبای آن از بین رفته است. برای مثال می توان به آتش گرفتن منطقه بابا گورگور و ارگ های تاریخی توسط میدان های نفتی اشاره کرد. عراق مرکز سفرهای مذهبی می باشد. برای سفر به این کشور و بازدید از جاهای دیدنی عراق به سایت های گردشگری معتبر سفر کنید.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو