صفحه اصلی » کوه های توروس آنتالیا

کوه های توروس آنتالیا

نویسنده mrmarco
66 بازدید ۳ دقیقه
Banner
کوه های توروس آنتالیا

کوه های توروس آنتالیا

آنتالیا، شهری زیبا ساحلی در غرب کشور ترکیه است. شهری باستانی و امروزی، با خانه های قدیمی به سبک دوران عثمانی و بناهایی به سبک معماری مدرن و عصر حاضر. آنتالیا یکی از پر جاذبه ترین شهرهای کشور ترکیه است که بخاطر سواحل زیبا، مناظر کوهستانی جذاب و آثار تاریخی عهد قدیم هر ساله گردشگران زیادی را از تمام دنیا بخصوص ایران به سوی خود می کشاند. کوه های توروس آنتالیا یکی دیگر از جاذبه های پرطرفدار این منطقه است علاوه بر این، آب و هوای مدیترانه ای، برگزاری فستیوال های شاد و مراکز خرید از جاذبه های دیگر گردشگری در آنتالیاست.

این بار کوله پشتی ها را آماده کرده، لباس مناسبی بپوشید تا همراه مستر مارکو به ارتفا عات زیبا و دیدنی توروس بروید.

کوه توروس پوشیده از درختان کاج

کوه زیبا و سرسبز توروس از جاذبه های گردشگری کشور ترکیه و شهر آنتالیاست. رشته کوه توروس ۵۰۰ کیلومتر طول و ۳۷۵۶ متر ارتفاع دارد و در قسمت غربی کوه هیمالیا و به موازات ساحل شمالی دریای مدیترانه واقع شده است. کوه توروس فلات آناتولی را از قسمت مدیترانه ای ترکیه جدا می کند. بخاطر رگبارهای شدید فصلی در این منطقه نام این کوه را توروس به معنای “خدای طوفان” گذاشتند.

این کوه در بین مردم محلی ترکیه به توروس داغلاری مشهور است. توروس جزء مناطق جنگلی با پوششی مقاوم در مقابل خشکی هواست. پوشش هایی مانند درختان سدر، بلوط و کاج که وسعت زیادی از این رشته کوه را پوشانده است. قسمت هایی از جنگل های کاج جزء مناطق حفاظت شده می باشد.

تور یک روزه توروس مطمئن و راحت

برای رفتن به کوه توروس بهترین راه همراه شدن با تورهای گردشی و کوهنوردی است. راهنمای تورها به زبان انگلیسی تسلط کامل دارد. تورهای بسیاری در آنتالیا برای این منظور وجود دارد. در این گردش یک روزه با تور بیشتر مسیر را با ماشین رفته و در طول راه از دیدن مناظر زیبای اطراف، آبشار، جنگل های سرسبز لذت می برید. رطوبت هوا و خنکی آن حال و هوایتان را عوض می کند. با دیدن بزکوهی و صدای پرندگان در دل جنگل های درهم پیچیده لذتی وصف ناشدنی تجربه می کنید. کمی از مسیر کوه توروس خاکی است و پیاده روی کوتاهی دارد. ضمنا سرو ناهار به عهده تور است.

سنت پائول، مسیری رویایی در دل جنگل

مسیر سنت پائول، بهترین راه برای پیاده روی درکوه توروس است. بیشتر گردشگران و کوهنوردان این مسیر را برای رفتن به کوه توروس انتخاب می کنند. مسیری که هم سرسبز است، هم بیایانی با مناظر جذابی که انتظارتان را می کشد. این گردش یک روزه هم فال است، هم تماشا. ورزش پیاده روی و دیدن زیبایی های طبیعت این منطقه.

در طی مسیر وارد جنگل های کاج شده و در میان درختان قدم می زنید، برکه ها و رودخانه هایی با آب زلال را می بینید که اگر هوا مناسب باشد آبتنی در آب های برکه بسیار لذت بخش است. همچنین در این راه پر پیچ و خم کوهستانی آبشار های کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد. یادتان نرود از این همه زیبایی عکس بگیرید و این سفر رویایی را جاودانه کنید. در میان راه به دهکده های کم جمعیت اما زیبا می رسید. جالب است که این مردم هنوز با تمام سختی ها در این منطقه زندگی می کنند.

سافاری برای سفر به توروس
برای رفتن به کوه غبارآلود توروس، علاوه بر تورها، وسایل نقلیه شخصی و پیاده روی، پیشنهاد ویژه و هیجان انگیزی برایتان داریم. بیاد دارید وقتی از تفریحات بیابانی و کویری صحبت می کردیم، لذت بخش ترین آن ها سافاری در دل صحرا ها بود. برای این گردشگری هم جیپ سافاری یکی از دوست داشتنی ترین وسیله ای است که توریست های ماجراجو برای رفتن به کوه توروس انتخاب می کنند. گردش خودرا با جیپ روباز از سواحل زیبای آنتالیا شروع کنید، بعد به جاده های غبار گرفته در دل جنگل های سدر، صنوبر و کاج بروید. جیپ سافاری می تواند در راه های باریک و کوهستانی هم بخوبی صحرا البته این بار به آرامی حرکت کند. در این سواری دلچسب از میان دهکده های زیبای جنگلی آبشارها و مناظر بکر طبیعت توروس عبور می کنید. این بار لذت سافاری در فضای سر سبز و کوهستانی را تجربه می کنید.

کوه توروس در فصل های مختلف

بهاری سرسبز و کمی سرد اما مطبوع با خنکایی که اذیت تان نمی کند، تابستانی معتدل که می توانید به راحتی در استخر طبیعی کوهستان و برکه های طول مسیر آبتنی کنید. پاییز کوه توروس رنگارنگ و شاعرانه است. چنان در زیبایی رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و سبز آن محو می شوید که طول مسیر را احساس نمی کنید.

اسکی بازی در کوه های توروس

زمستان این ناحیه بسیار سرد و پوشیده از برف است. این پوشش باعث شده تا تفریحات زمستانی در این منطقه رونق بگیرد. گردشگران زیادی هر ساله برای اسکی به کوه های توروس می آیند. در این منطقه دو (ریزورت) یا اقامتگاه معروف مخصوص اسکی بازان و مجهز به تمام وسایل مورد نیاز این ورزش زمستانی وجود دارد. “ساکلیکنت”، بهترین و معروفترین پیست اسکی آنتالیا است. این پیست نزدیک روستای دوریان قراردارد.

در این اقامتگاه پانصد کلبه چوبی با امکاناتی فوق العاده حدود سه ماه به گردشگران اسکی باز خدمات می دهد. اگر نیاز به وسایل این ورزش مفرح داشتید، به راحتی می توانید در همین محل آن ها را تهیه کنید. مربیان مجربی در این ریزورت ها هستند که شما را برای اسکی بازی کمک و راهنمایی می کنند. اسکی بازان در این محل از مناظر زیبای کوه های توروس و خلیج آنتالیا لذت می برند.

بیشتر بدانیم

رودهای قسمت جنوب ترکیه از جمله: جیحان، سیحان، چاکیت و آق سوچای از کوه توروس سرچشمه می گیرند.
در قسمتی از کوه توروس، مواد معدنی مانند: کروم، نقره، نیکل، آهن، روی و مس وجود دارد که مهمترین این مواد کانسار کروم است. به این منطقه آنتی توروس می گویند.
کوه توروس پنج قله با ارتفاع های مختلف دارد. این رشته کوه با وسعت زیادی که دارد از ترکیه تا ارمنستان کشیده شده است.
قسمتهایی از دامنه های کوه توروس بخاطر کشت و زرع پوشش جنگلی خود را از دست داده است.
اگر در فصل زمستان این ناحیه را برای گردشگری انتخاب کرده اید، دو یا سه روزتان را به تفریحات زمستانی و اسکی کردن اختصاص دهید. یک روز برای ماندن در کلبه های چوبی و استفاده از امکانات بسیار عالی ریزورت ها کم به نظر می رسد.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو