صفحه اصلی » با ۱۰ پل زیبا و معروف دنیا آشنا شوید

با ۱۰ پل زیبا و معروف دنیا آشنا شوید

نویسنده پندار شایسته
40 بازدید ۳ دقیقه
Banner
بهترین پل های جهان

می توان گفت پل ها اولین بناهایی هستند که در تمدن های بشری ساخته شده اند. انسان ها برای برقراری ارتباط بین مناطق مختلف، پل ها را ایجاد کردند. با گذشت زمان، هنر معماری توسعه یافت و پل های بسیار زیبایی به وجود آمدند که حتی به نماد یک شهر تبدیل شدند. در این مطلب ده تا از زیباترین و معروف ترین پل های دنیا را به شما معرفی می کنیم.

پل گلدن گیت

پل گلدن گیت که بین سن فرانسیسکو و مارین کانتی در کنار تنگه گلدن گیت به سمت شمال قرار دارد، از معروف ترین پل های جهان است. ساخت این پل، هفت سال به طول انجامید و در سال ۱۹۳۷ با ۲/۷۳ کیلومتر طول، طولانی ترین پل معلق جهان بود. در حال حاضر پل گلدن گیت یکی از جذاب ترین جاذبه های توریستی این منطقه می باشد. وجود رنگ قرمز – نارنجی این پل برای آن است که در مه شدید به راحتی قابل مشاهده باشد.

پل گلدن گیت به دروازه طلایی شهرت دارد.

پل گلدن گیت

پل بندرگاه سیدنی، عجیب ترین پل جهان

پل بندرگاه سیدنی یا پل هاربر یکی معروف ترین پل های دنیا است که در شهر سیدنی استرالیا قرار دارد. پل هاربر مرکز شهر سیدنی را به ساحل شمالی مرتبط کرده و بزرگ ترین پل قوسی فولادی جهان است. پل هاربر متناسب با دمای هوا می تواند تا ۱۸ سانتی متر منقبض و منبسط شود. بر روی این پل علاوه بر مسیر تردد خودرو ها، مسیر دوچرخه سواری، مسیر تردد عابر پیاده و ریل راه آهن هم تعبیه شده است.

پل هاربر به نمادی برای شهر سیدنی تبدیل شده و به دلیل معماری عجیبش به «جالباسی» معروف شده است. ساخت این پل در سال ۱۹۳۲ آغاز و در سال ۱۹۴۰ بازگشایی شد که شاید بتوان آن را از عجیب ترین پل های جهان نامید.

پل هاربور استرالیا

پل برج لندن (تاور بریج)

پل برج لندن یا تاور بریج که در سال ۱۸۹۴ بنا شده است، پل نمادین شهر لندن است. این پل باشکوه و زیبا روی رودخانه تایمز و در کنار برج لندن قرار دارد. تاور بریج دو طبقه است که طبقه پایین برای تردد اتومبیل ها و طبقه بالا برای تردد عابران پیاده در نظر گرفته شده است. طول پل ۲۴۴ متر و ارتفاع دو برجی که در دو طرف پل واقع شده ۶۵ متر است. وزن بتن هایی که برای ساخت پایه های برج در بستر رودخانه قرار گرفته حدودا ۷۰۰۰۰ تن می باشد.

برای ساخت این پل عظیم و باشکوه ۴۳۲ کارگر استخدام شدند!

پل تاور بریج لندن

پل میلو

پل میلو که در امتداد دره رود تارن در جنوب فرانسه واقع شده، طویل ترین پل حمل و نقل در دنیاست. این پل جاده ای کابلی عظیم دارای چند ستون است که ارتفاع بلندترین ستون آن کمی بلندتر از برج ایفل و ۳۴۳ متر می باشد. پل میلو به منظور کاهش ترافیک ساخته شد اما توجه گردشگران را به خود جلب کرد. محدودیت سرعت روی این پل در ابتدا ۱۳۰ کیلومتر بود اما به ۱۱۰ کیلومتر کاهش یافت زیرا گردشگران می خواستند از مناظر طبیعی عکس های زیبایی را به ثبت برسانند.

پل میلو فرانسه
پل میلو فرانسه

پل پونته وکیو، قدیمی ترین پل جهان

پل پونته وکیو در بستر رودخانه آرنو و در شهر فلورانس ایتالیا پایه گذاری شده است. این پل فروشگاه هایی دارد که در قدیم اغلب قصابی بوده اند اما اکنون به فروشگاه های صنایع دستی تغییر یافته اند. کلمه پونته وکیو در لغت به معنای قدیمی است و برخی معتقدند که این پل قدیمی ترین پل جهان می باشد.

پل پونته وکیو در دوران قرون وسطی ساخته شد و حتی در جنگ جهانی دوم هم آسیب ندید و زیبایی و شکوه  خود را از دست نداد. این پل متشکل از سه بخش است و طول و عرض آن ۸۴ و ۳۲ متر می باشد. اگر از پل پونته وکیو دیدن کردید از تعداد زیاد قفل های روی آن شگفت زده نشوید.

در پل پونته وکیو نیز این رسم پابرجاست که دو نفر برای پایداری عشق خود روی پل قفل می بندند!

پل پونته وکیو ایتالیا

پل بروکلین از پل های معروف آمریکا

پل بروکلین در نیویورک واقع شده و دو منطقه بروکلین و منتهن را به هم مرتبط می کند. این پل که در سال ۱۸۸۳ بنا شد، قدیمی ترین پل معلق آمریکا به شمار می رود. در ساخت پل بروکلین ۶۰۰ کارگر مشارکت داشته اند و مهندس معمار آن جان آگوستوس روبلینگ نام داشته است. وزن مصالح به کار رفته در آن، ۶۱۱۴ تن است. پل بروکلین، پل نمادین منهتن، امروزه به یکی از زیباترین و مشهورترین پل های جهان تبدیل شده و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

پل بروکلین از پل های معروف آمریکا

پل نانپو سومین پل کابلی جهان

پل نانپو که در میان پل های کابلی دنیا، سومین رتبه را دارد در شهر شانگهای چین قرار گرفته است. مصالح استفاده شده در این پل، تیرهای کامپوزیت، بتن و کابل است. پل نانپو که به عنوان یکی از طولانی ترین پل های جهان شناخته می شود ۸۳۴۶ متر طول و ۱۵۰  متر ارتفاع دارد و مارپیچی است.

پل نانپو سومین پل کابلی جهان
پل نانپو سومین پل کابلی جهان

پل آکاشی کای کیو از طولانی ترین پل های جهان

یکی دیگر از طولانی ترین پل های جهان به نام پل آکاشی کای کیو، روی تنگه آکاشی در کشور ژاپن واقع شده است. پل مروارید نام دیگر این پل معلق و عظیم می باشد. طول پل آکاشی کای کیو ۴ کیلومتر است و چهار ستون مستحکم آن را پابرجا نگه داشته اند.

پل آکاشی کای کیو دارای شش لاین برای تردد است به همین علت از پل های عریض دنیا نیز به حساب می آید. این پل که در سال ۱۹۹۸ راه اندازی شد، دو شهر کوبه و ایوایا را به یکدیگر اتصال داد و ساخت آن ۱۰ سال طول کشید.

پل آکاشی کای کیو از طولانی ترین پل های جهان
پل آکاشی کای کیو از طولانی ترین پل های جهان

پل چارلز، زیباترین پل سنگی جهان

پل چارلز واقع در پایتخت جمهوری چک، پلی سنگی است که به سبک گوتیک ساخته شده است. با عبور از پل چارلز، از تماشای رودخانه ولتاوا در شهر پراگ لذت خواهید برد. شاه چارلز چهارم در سال ۱۳۵۷ میلادی فرمان ساخت این پل را صادر کرد و در اوایل قرن پانزدهم پل چارلز افتتاح شد. این پل ۶۲۱ متری، اصلی ترین راه ارتباطی بین قلعه پراگ و بخش قدیمی شهر است که باعث شد پراگ منطقه مهمی برای پیوند بین اروپای شرقی و غربی باشد.

اگر به پراگ سفر کردید، حتما به تماشای پل چارلز، از بی نظیرترین پل های سنگی جهان بروید.

پل چارلز، زیباترین پل سنگی جهان

پل ریالتو

در کانال ونیز ایتالیا چهار پل بنا شده اند که پل ریالتو قدیمی ترین پل بین آنهاست. ابتدا پلی چوبی در کانال عظیم ونیز ساخته شد اما در سال ۱۵۲۴ میلادی از بین رفت. ۶۷ سال بعد، آنتونیو دا پونته این پل سنگی را  طراحی کرد که امروزه یکی از سمبل های معماری ونیز است. در سفر به ونیز، شهر روی آب ایتالیا، با قایق های گاندولا از زیر پل ریالتو عبور کنید و از  لحظات رویایی خود لذت ببرید.

پل ریالتو
پل ریالتو
Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو