صفحه اصلی » ۱۰ کشور اول فهرست میراث جهانی یونسکو

۱۰ کشور اول فهرست میراث جهانی یونسکو

نویسنده پندار شایسته
247 بازدید ۳ دقیقه
Banner
فهرست میراث جهانی یونسکو

آیا تا به حال درباره آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو شنیده اید؟ آیا می دانید آثار ثبت شده در این لیست چه تفاوت هایی با دیگر آثار دارند؟

 کمیته میراث جهانی یونسکو آثار باستانی، مناطق طبیعی و فرهنگی کشورهای مختلف را بررسی می کند و پس از این که به تایید شورای بین المللی ابنیه یا ایکوموس (ICOMOS) و اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت یا آی‌یو‌سی‌ ان (IUCN) رسید، آنها را در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت می رساند. آثار ثبت شده در این فهرست متعلق به تمام انسان هاست و دولتها وظیفه دارند تا از این آثار به خوبی محافظت کنند. هر چه تعداد بناهای ثبت شده کشوری در فهرست یونسکو بیشتر باشد، گردشگران بیشتری به آن کشور سفر می کنند و موجب رشد اقتصادی آن می شوند.

بنابراین لیست میراث جهانی یونسکو دارای اهیمت زیادی از جهات مختلف اقتصادی و فرهنگی می باشد و به همین جهت کشورها سعی می کنند آثار بیشتری را در این لیست به ثبت برسانند!

برای آشنایی بیشتر با کشورهایی که بیشترین میراث جهانی یونسکو را دارند، با مستر مارکو همراه شوید.

ایتالیا

ایتالیا کشوری زیبا در قلب اروپاست که با دارا بودن ۵۴ اثر تاریخی و فرهنگی در صدر فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این کشور دارای پیشینه تاریخی بسیار غنی می باشد و خاستگاه امپراتوری رم باستان و رنسانس می باشد. در هر شهرها و مناطق مختلف ایتالیا آثار باستانی و بناهای تاریخی ارزشمندی وجود دارد که ۴۹ اثر تاریخی – فرهنگی و ۵ اثر طبیعی می باشند.

شهر پومپی، ونیز، کلیسای سنت ماریا دل گریز، تماشاخانه مشهور کولوسئوم از جمله آثاری هستند که دارای شهرت جهانی می باشند و گردشگران زیادی را برای سفر به ایتالیا ترغیب می کنند!

کشور ایتالیا رتبه اول یونسکو

چین

چین واقع در خاور دور از کشورهایی است که با ۵۳ اثر تاریخی رتبه دوم را در فهرست میراث جهانی یونسکو از آن خود کرده است. معروفترین اثر چین که هر ساله گردشگران زیادی را به این کشور می کشاند، دیوار بزرگ چین است که از فضا نیز دیده می شود. این دیوار یکی از عجیب ترین ساخته های دست بشر است و در لیست میراث یونسکو قرار داده شده است.

چین یکی از پربازدیدترین کشورهای جهان است که با سفر به آن خاطرات جذابی را رقم می زنید.

کشور زیبای چین

اسپانیا

باز هم به اروپا برمی گردیم و سومین کشوری را که آثار باستانی زیادی در لیست میراث جهانی یونسکو دارد را معرفی می کنیم. اسپانیا با دارا بودن ۴۷ اثر تاریخی – فرهنگی یکی دیگر از کشورهای مهم تاریخی است. شهر سالامانکا، منطقه سانتیاگو ده کومپوستلا، آثار هنری آنتون گائودی، شهر کوردوبا از جمله مناطقی هستند که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

شهر زیبای بارسلون

فرانسه

کشور فرانسه در سال ۲۰۱۵ رتبه بالایی در جذب گردشگران کسب کرد! این کشور همواره مورد توجه توریست بوده است. برج ایفل و موزه لوور از معروفترین جاذبه های گردشگری فرانسه می باشد. کی اما جاذبه های فرانسه فقط به برج ایفل و موزه لوور ختم نمی شود بلکه ۴۴ اثر ارزشمند دیگر نیز دارد که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

از مجموع ۴۴ سایت ۳۹ عدد آن، مکان های فرهنگی، ۴ عدد مکان های طبیعی و یک آثار ترکیبی از هر دو می باشد. کاخ ورسای، برج ایفل، جزیره مون سن میشل از جمله میراث جهانی یونسکو در فرانسه هستند.

برای مشاهده جاذبه های گردشگری پاریس اینجا کلیک کنید.

برج زیبای ایفل در پاریس - فرانسه

آلمان

آلمان کشوری زیبا در قلب اروپاست که دارای بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی است که گردشگران زیادی را به خود فرا می خواند. این کشور با ۴۴ اثر ارزشمند و دیدنی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو حرفی برای گفتن دارد. شهر بندری لوبک، جزیره موزه برلین، شهر بامبرگ، شهر وایمار از جمله مناطق ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند که افراد زیادی را به سفر وامی دارد.

آلمان

هندوستان

هندوستان کشوری مشهور در تنوع فرهنگی می باشد که سرشار از دیدنی های تاریخی، فرهنگی و طبیعی است و یکی از جذابترین مقاصد گردشگری در دنیا به شمار می آید. نام هند با ۳۷ اثر ماندگار در فهرست میراث جهانی یونسکو می درخشد. آثاری همچون تاج محل، پارک ملی کازیرانگا، سایت باستان شناسی همپی، غارهای الورا و آجانتا از جمله مکان های بی نظیر باستانی و گردشگری هند محسوب می شوند.

جاذبه های گردشگری هندوستان

مکزیک

جاذبه های طبیعی و فرهنگ غنی کشور مکزیک را با ۳۴ اثر در لیست میراث جهانی یونسکو قرار می دهد. این کشور رتبه هفتم این فهرست را از آن خود کرده است. چیچن ایتزا اثر ماندگار تمدن مایاها، شهر وهاکا د خوارز، تئوتیئواکان و بخش تاریخی مکزیکوسیتی از جمله میراث جهانی یونسکو در مکزیک هستند.

کشور زیبای مکزیک

انگلستان

کشور انگلستان یکی دیگر از کشور های دیدنی جهان است که با ۳۱ اثر در میراث جهانی یونسکو جای گرفته است. ۲۸ اثر در خاک اصلی انگلیس قرار دارد و بقیه در خارج از انگلستان می باشند که در قلمروی بریتانیا قرار دارند!

به طور مثال جزیره گوف بخشی از مجمع الجزایر تریستان دا کونا در جنوب اقیانوس اطلس است که در میزاث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در سفر به این کشور با رزرو هتلی شیک و راحت می توانید مدت زمان بیشتری اقامت داشته باشید و با آثار فوق العاده ای همچون استون هنج، کلیسای وست مینستر، کاخ بلنهایم و برج لندن آشنا شوید.

لندن - انگلستان

روسیه

کشور بعدی که بیشترین میراث جهانی یونسکو در جهان را از آن خود کرده است، روسیه می باشد. روسیه با ۲۸ مورد از بناها و مکان های تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای خود را در رتبه نهم حفظ کرده است. اما این کشور پهناور با دارا بودن منابع طبیعی، جنگل ها، دریاچه ها و کوهستان های بی نظیر رتبه چهارم را در جاذبه های طبیعی جهان دارا می باشد.

کشور زیبای روسیه

ایران

ایران کشوری تاریخی و سرشار از جاذبه های فرهنگی و طبیعی با آثار باستانی فراوانی می باشد که در فهرست میراث جهانی یونسکو با ارائه ۲۳ اثر ارزشمند رتبه دهم در دنیا را کسب کرده است. میدان نقش جهان اصفهان، نیایشگاه چغازنبیل، تخت جمشید، ارگ بم و کویر لوت از جمله مکان هایی هستند که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند!

ایران سرزمین هنر و زیبایی
Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو