صفحه اصلی » با ۱۰ تا از زیباترین غارهای جهان آشنا شوید

با ۱۰ تا از زیباترین غارهای جهان آشنا شوید

نویسنده پندار شایسته
156 بازدید ۳ دقیقه
Banner

در گوشه و کنار جهان ماجراجویانی هستند که از جستجو در دالان های زیرزمینی و مناطق عجیب و ناشناخته این کره خاکی لذت می برند و باعث اکتشاف مناطق جدیدی از آن می شوند. یکی از مکان های صعب العبور و جذابی که ماجراجویان به آن توجه می کنند، غارها هستند. غارها از تغییرات طبیعی مانند آب رودخانه ها، دریاها، برف روی کوه ها که بر سنگ های آهکی نفوذ کرده و حفره ها و دالان های زیبایی را می سازند، پدید می آیند.

غارها مکان های رمز آلودی هستند که از لحاظ گردشگری بسیار با اهمیت می باشند تا آنجا که دولت ها با ایجاد مسیرهای عبوری و نورپردازی های خیره کننده، امکان مشاهده غارها را برای دوستداران این جاذبه طبیعی ایجاد کرده اند. اگر به شناخت غارها علاقه مندید تا پایان مقاله با مستر مارکو همراه باشید تا ۱۰ تا از زیباترین غارهای جهان را به شما معرفی کنیم.

۱غار ویتومو گلوورم از زیباترین غارهای جهان

غار ویتومو گلوورم (Waitomo Glowworm ) که در شمال نیوزیلند واقع شده است،  یکی از مهمترین و زیباترین غارهای جهان است. کرم های شب تابی که بر روی دیواره ها و سقف های این غار می درخشند، این کرم های فوق العاده زیبا که دیوراه های غار را درخشان کرده اند، از حشرات کوچک تغذیه می کنند.  میلیون ها کرم شب تاب فضای غار را در طول شب، به مکانی رویایی تبدیل می کنند.  هر ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای تماشای ایین غار دیدنی به این منطقه سفر می کنند.  نکته جالب است که کارکنان این غار هر روزه در حال کنترل میزان دی اکسید کربن موجود در غار هستند   تا مشکلی برای کرم های درخشان زیبا به وجود نیاید!

غار ویتومو گلوروم
غار ویتومو گلوروم

۲غار بلو گروتو ایتالیا

اگر با مستر مارکو همسفر شوید و به جزیره کاپری در جنوب ایتالیا بروید، غار بلو گروتو) Blue Grotto ( شمارا شگفت زده می کند.  این غار از این جهت متفاوت و منحصر به فرد است که ورودی آن در دریا قرار دارد!  علت شهرت غار بلو گروتو شفافیت و درخشش بیش از اندازه آبی است که درون غار جریان دارد. این غار ۶۰ متر طول و ۲۵ متر پهنا دارد اما ورودی آن دهانه های کوچک به عرض ۲ متر با ارتفاعی کم است به همین دلیل تنها زمانی که دریا در حالت جزر باشد می توان به این غار داخل شد. علت درخشش غار ۲ حفره ای است که  نور خورشید را به درون آب وارد کرده و موجب تشعشات درخشان می گردد.

۳غار کریستالی مکزیک

 

غار Cave Of Crystal در منطقه چی واوا در مکزیک واقع شده و غار شمشیری دقیقا در بالای این غار قرار دارد که در سال ۱۹۱۰ کشف شد. کریستال های سلنیوم طبیعی این غار زیبا را شکل داده اند که به دلیل وجود دمای بالای ۵۰ درجه و رطوبت بالای ۹۰ درصد طول کریستال ها به ۱۲ متر و عرض آن ها نیز به بیش از ۴ متر می رسد.  اگر وارد غار شوید منظره شگفت انگیزی خواهید دید که سراسر کف غار پوشیده از کریستال های زیبا هستند. آنقدر زطوبت و دمای این غار بالاست که تا بحال کسی موفق به کاووش آن نشده است. بازدید از غار با تجهیزات و لباس های مخصوص نهایتا بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه  امکان دارد.

۴غار کروبر گرجستان، عمیق ترین غار جهان

غار ا Krubera Cave در منطقه آبخازیا کشور گرجستان قرار گرفته  و در سال ۱۹۶۰ کشف شد. اگر بگوییم که این غار عمیق ترین غار جهان است غلو نکرده ایم.  عمق این غار در حدود ۲۰۰۰ متر  بوده و ورود به آن برای همگان به راحتی امکانپذیر نمی باشد. غار کروبرا به”  Voronja” مشهور می باشد  که در زبان روسی به معنی کلاغ ها است. کلاغ های زیادی در ورودی غار دیده می شود که دلیل نامگذاری این غار است.

غار کروبرا

۵غار فینگال اسکاتلند

غار Fingal`s Cave در یک جزیره خالی از سکنه در منطقه استافا کشور اسکاتلند قرار گرفته است.    اینجا جزیره ای آتشفشانی است که وجود ستون های شش ضلعی از جنس بازالت مهمترین خصوصیت این غار عجیب است. علاوه بر این شکل و قوس طبیعی غار موجب شده تا صداهای عجیب و غریبی شبیه موسیقی از داخل آن شنیده شود.

غار فینگال
غار فینگال

غار ایزریزن ولت یخی اتریش

 

 غار ایزریزن ولت یخی  (Eisriesenwelt Ice )  یکی از زیباترین غارهای جهان است که از نظر لغوی  دنیایی از یخ های غول پیکر معنا می شود. این غار در شهر ورفن اتریش قرار دارد که دیواره هایش از جنس آهکی می باشد که دارای ۴۲ کیلومتر طول می باشد. یک کیلومتر اولیه غار یخی است و مابقی قسمت ها آهکی است. سالانه بیش از ۲۰۰ هزار گردشگر از این غار اتریشی خیره کننده دیدن می کنند.

منشا یخ های موجود در غار  ذوب برف ها و نفوذ به داخل غار و یخ زدن مجدد آنها می باشد. با وزش بادهای سرد و نفوذ به داخل غار شکل این یخ ها حفظ می شود. محققان  قدیمی ترین لایه این یخ ها را متعلق به بیش از هزار سال قبل می دانند. این در حالی است که هر سال در فصل بهار لایه جدیدی از یخ بر روی لایههای قبلی تشکیل می گردد!

غار ایزرریزن
غار ایزرریزن

 

۷ غار رودخانه پورتو پرنسس فیلیپین

غار Puerto Princesa Subterranean River در منطقه پالاوان کشور فیلیپین قرار دارد که یکی از عجایب هفت گانه طبیعی جدید است و در سازمان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. رودخانه این غار محل زندگی موجودات زیادی است. دهانه ورودی غار در فاصله نزدیکی از شهر واقع شده و شما می توانید ۴ کیلومتر در آن پیشروی کنید. به دلیل کمبود اکسیژن امکان ندارد بتوانید جلوتر بروید. در سال ۲۰۱۰ گروهی از زمین شناسان متوجه وجود طبقه ای دیگر در غار و  آبشار های کوچک، حفره ها و کانال هایی داخل رودخانه و همچنین وجود اتاقک های طبیعی به اندازه ۳۰۰ متر  داخل این غار شدند. این اتاقک ها بزرگترین حفره ها و اتاقک هایی است که در یک غار دیده شده است.

غار رودخانه پورتو پرنسس فیلیپین
غار رودخانه پورتو پرنسس فیلیپین
غار رودخانه پورتو پرنسس فیلیپین

 پارک ملی غار ماموت آمریکا

 

پارک ملی غار ماموت (Mammoth Cave National Park ) واقع در ایالت کنتاکی آمریکا طولانی ترین غار جهان است که مساحتی در حدود ۵۲۸ کیلومتر مربع دارد. گردشگران می توانند با تور های متنوعی از بخشهای مختلف غار دیدن کنند. این بخش ها شامل خیابان بزرگ (Grand Avenue)، نیاگارای یخ زده (Frozen Niagar) و غیره می باشند.

پارک ملی غار ماموت آمریکا

غار اسکوژان اسلوونی

غار اسکوژان(Skocjan Cave)  واقع در منطقه دیواسا کشور اسلوونی به عنوان زیباترین و مهمترین غارهای جهان است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.  این غار یکی از مهمترین گنج های طبیعی است که دارای بزرگترین دره های زیرزمینی در دنیا، زیباترین شکل طبیعی در بین غارهای  جهان، محل زندگی موجودات گوناگون و وجود فسیل موجودات ماقبل تاریخ می باشد.

غار اسکوژان اسلوونی

غار نمکدان قشم؛ طولانی ترین غار نمکی جهان

یکی دیگر از زیباترین غارهای جهان را می توانید در جزیره قشم ایران ببینید.  اگر با مست مارکو به ایران سفر کردید حتما از غار نمکدان قشم دیدن کنید. این غار در ۹۰ کیلومتری مشهر و در ارتفاع ۲۳۷ متری از سطح دریا قرار گرفته است.  غار نمکی قشم چندین مسیر داخلی دارد که طولانی‌ترین آن غار نمکدان۳ می باشد. نام دارد. طول غار به ۶۴۰۰ متر می رسد که با ورود به مناطق دورتر آن نور کمتر می شود و حتما باید از چراغ های پرنور استفاده شود.

در بازدید از غار نمکدان سه، دریاچه نمکی به عمق ۱ متر می بینید که در فاصله ۱۶۰ متری دهانه غار دیده می شود. وجود  تالار های بزرگ و کوچک و جریان آب دائمی دارد که دریاچه‌ای سفیدرنگ در بیرون غار می سازد از ویژگی های این غار بی نظیر است. گفته می شود نمک این غار خاصیت درمانی دارد.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو