صفحه اصلی » جاذبه های گردشگری ایروان در یک نگاه

جاذبه های گردشگری ایروان در یک نگاه

نویسنده پندار شایسته
18 بازدید ۳ دقیقه
Banner
جاذبه های گردشگری ایروان

فهرست مطالب

ایروان، پایتخت کشور ارمنستان، از بهترین مقاصد سفر برای ایرانی هاست زیرا علاوه بر کوتاهی مسافت، سفری بسیار مقرون به صرفه و ارزان محسوب می شود. طبیعت زیبا و معماری بی نظیر شهر ایروان مطمئنا شما را شگفت زده می کند. در این مطلب، می خواهیم به معرفی جاذبه های گردشگری ایروان بپردازیم. با مستر مارکو به دل تاریخ کهن ارمنستان سفر کنیم.

میدان جمهوری ایروان

موزه ماتِناداران، از پربازدید ترین مکان های ایروان

موزه ماتناداران از سال ۱۹۵۹ میلادی فعالیت خود را شروع کرده است که شامل کهن ترین دست نوشته های خطی به زبان های فارسی، ارمنی، روسی و عربی می شود. با مراجعه به موزه ماتناداران می توانید بیشتر از ۱۷۰۰۰دست نوشته و ۳۰۰۰۰ سند قدیمی را مشاهده کنید. این موزه هزاران متن خطی به زبان ارمنی قدیم (گرابار) را نیز در خود جای داده است.

نام موزه برگرفته از ماتناداران مسروپ ماشتوتس نام ابداع کننده الفبای زبان ارمنی می باشد.

بازدید از موزه رایگان نیست و باید هزینه ورودی بپردازید!

آدرس و نشانی موزه ماتِناداران

موزه تاریخ ارمنستان، بنایی زیبا در میدان جمهوری

موزه تاریخ ارمنستان در سال ۱۹۲۰ میلادی در میدان جمهوری از خیابان های معروف ایروان تأسیس شد. در این موزه چهارصد هزار اثر باستانی و تاریخی نگهداری می شود. بخش عمده این آثار تاریخی مربوط به موزه های قوم شناسی و مردم شناسی است. در این بخش ها، می توانید از پوشاک مردم در زمان های مختلف، فرش ها و گلیم های دستبافت و ابزارآلات قدیمی دیدن کنید.

آدرس و نشانی موزه تاریخ ارمنستان

موزه هنر کافِسجیان، معروف ترین موزه هنری ایروان

موزه هنر کافسجیان در حقیقت مجموعه ای هنری و تفریحی است که در منطقه کنترون واقع شده و فاصله کمی با آبشار ایروان دارد. در این مجموعه برنامه های هنری گوناگونی مانند اجرای کنسرت و پخش فیلم صورت می گیرد که بازدید کننده های آن، مردم محلی و گردشگران هستند.

هر ساله کارگاه های هنری متنوعی در موزه کافسجیان به نمایش گذاشته می شوند که موزه را به کانون فرهنگی و هنری ارمنستان تبدیل کرده است. البته ساختمان موزه به تنهایی، جاذبه گردشگری زیبایی به شمار می رود و معماری ساختمان و طراحی فضای سبز بسیار تماشایی است.

موزه هنر کافِسجیان

آدرس و نشانی موزه هنر کافِسجیان

سالن اپرا تئاتر ایروان، اجرای اپرا و باله

سالن اپرا تئاتر ایروان با ۱۲۰۰ صندلی در سال ۱۹۳۳ میلادی راه اندازی شد و بعد ها هنگام بازسازی گنجایش آن به ۱۴۰۰ صندلی افزایش یافت. معماری باشکوه و زیبای این ساختمان توسط الکساندر تومانیان، معمار سرشناس ارمنی انجام شده است. در سالن اپرا تئاتر ایروان نمایش های باله و اپرا اجرا می شود.

باله دریاچه قو اولین اجرایی بود که در آن برگزار شد. اگر می خواهید به سالن اپرا تئاتر بروید، باید بدانید که هزینه ورودی آن به نمایشی که انتخاب می کنید، بستگی دارد.

آدرس و نشانی سالن اپرا تئاتر ایروان

کلیسای جامع سارکیس، محبوب ترین کلیسای ایروان

ایروان شهری است که کلیساهای متعددی در آن ساخته شده اند اما بر اساس نظرسنجی، کلیسای جامع سارکیس پرطرفدار ترین کلیسای شهر است. این کلیسا در سال ۱۸۴۰ میلادی بنا شد، بنابراین از نظر تاریخی و مذهبی اهمیت و ارزش زیادی دارد.

کلیسای سارکیس در طرف چپ رود هرازدان قرار دارد و برای بازدید نیازی به پرداخت هزینه ورودی نیست!

کلیسای جامع سارکیس

آدرس و نشانی کلیسای جامع سارکیس

کلیسای کاتولیک، کلیسایی از قرون وسطی

کلیسای کاتولیک یا کلیسای مریم مقدس در قرن سیزدهم میلادی بنا شده و تنها کلیسای قرون وسطایی شهر ایروان است. در سال ۱۹۳۶ میلادی یعنی در زمان حکومت شوروی بخش عمده کلیسا از بین رفت و فقط آب انبار و قسمتی از محراب تخریب نشدند. بعدها باستان شناسان قسمت های مختلف کلیسا را بازسازی کردند.

کلیسای کاتولیک تا به امروز سالم و استوار باقی مانده و به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ایروان تبدیل شده است.

آدرس و نشانی کلیسای کاتولیک ایروان

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر، بزرگ ترین کلیسای ارمنستان

کلیسای سنت گریگور روشنگر که کلیسای جامع ایروان نیز نام دارد، در سال ۲۰۰۲ بازگشایی شد. با توجه به سال ساخت بنا می توان فهمید که کلیسا اثری تاریخی نیست و هنوز ارامنه در آن عبادت می کنند. اگر علاقه دارید عبادت مردم ارمنی را از نزدیک ببینید به این کلیسا مراجعه کنید.

کلیسای جامع ایروان از سه ساختمان تشکیل شده است. در ساختمان اصلی که ۱۷۰۰ نفر ظرفیت دارد، برای شاه تیرداد و ملکه دو محراب ساخته اند. گفته می شود این دو نفر در گسترش دین مسیح نقش مهمی ایفا کرده اند. در دو ساختمان دیگر نیز مراسمی مانند ازدواج برگزار می شود.

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر
کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

آدرس و نشانی کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

کاسکاد، منظره ای زیبا برای عکاسی

کاسکاد که ایرانی ها آن را با نام هزار پله می شناسند، از بهترین جاذبه های گردشگری ایروان برای جوانان و یکی از مناظر زیبای ارمنستان برای عکاسی است. رو به روی بنای کاسکاد، پارک هافناک قرار دارد که عصرها مکانی برای رقص و شادی است. همچنین می توانید با هزار پله یا پله برقی خود را به بالای کاسکاد برسانید و به عکاسی بپردازید.

بازدید از این بنا، رایگان و بدون هزینه است.

آدرس و نشانی کاسکاد ایروان

یادبود هولوکاست، یادآور جنگ جهانی اول

نسل کشی ارامنه، جنایتی بزرگ بود که در دوران جنگ جهانی اول برای مردم ارمنستان رخ داد. به همین دلیل آنها در سال ۱۹۶۸ میلادی بنایی ساختند که یادآور این اتفاق تلخ باشد. یادبود هولوکاست شامل ۱۲ ستون کنار هم است که دایره ای را تشکیل داده اند. در میان این دایره آتشی شعله ور قرار دارد. در سمت دیگر یادبود، ستونی بلند با ارتفاع ۴۴متر به چشم می خورد که نماد امیدواری و شکوفایی است.

بنای هولوکاست در میان مردم ایروان با نام Tsitsernakaberd شهرت دارد.

یادبود هولوکاست

آدرس و نشانی یادبود هولوکاست Tsitsernakaberd

مسجد آبی یا مسجد کبود ایروان

در گذشته ایروان کلیساها و مساجد بسیاری داشته اما امروزه از میان هشت مسجد فقط مسجد آبی باقی مانده است. معماری مسجد آبی به معماری مساجد ایرانی شباهت زیادی دارد بنابراین ممکن است برای گردشگران ایرانی خیلی جذاب نباشد.

این مسجد، مرکز آموزش زبان فارسی است و بنیان مستضعفان ایران در سال ۱۳۷۵، مرمت مسجد را شروع کرد و در سال ۱۳۷۹ به پایان رساند. برای ورود به مسجد آبی، نیازی به پرداخت هزینه نیست.

آدرس و نشانی مسجد آبی ایروان

پارک عشاق، طبیعتی رمانتیک و زیبا

یکی از جاهای تفریحی ارمنستان پارک عشاق است! این پارک با مساحت ۲/۵ هکتاری پارکی کهن و زیباست که مکانی محبوب و پرطرفدار برای جوانان و زوج هاست. در قرن هجدهم میلادی، این پارک با نام کوزِم شناخته می شد. پس از جنگ جهانی دوم نام پارک به پوشکین، نام شاعر معروف روسی تغییر یافت. در سال ۱۹۷۰ میلادی، نام پارک به بارِکاموتیون تبدیل شد که معنی آن دوستی بود. اما پس جمهوری شدن ارمنستان، این مکان را با نام پارک عشاق شناختند.

وجود برکه ها، آبشار ها، درختان بلند و گل کاری های زیبا باعث شده فضایی عاشقانه و آرامبخش ایجاد شود. همچنین در پارک عشاق فستیوال های گوناگون، کنسرت ها و جشن های ملی متعددی برگزار می شود.

پارک عشاق بارِکاموتیون
پارک عشاق بارِکاموتیون

آدرس و نشانی پارک عشاق بارِکاموتیون

میدان جمهوری، میدانی با ساختمان های صورتی

ایروان به شهر صورتی شهرت یافته و علت آن وجود ساختمان هایی با سنگ های صورتی و سفید است. میدان جمهوری شلوغ ترین منطقه شهر ایروان است و شما برج ساعت و فواره هایی با موزیک و نورپردازی در آن مشاهده می کنید. این میدان تا قبل از سال ۱۹۹۰  میلادی با نام میدان لنین، رهبر کمونیست شوروی، شناخته می شد و مجسمه لنین در میدان وجود داشت. اما ارمنستان پس از استقلال خود مجسمه را از میدان برداشت و به جای آن آبنمای زیبایی قرار داد.

در اطراف میدان جمهوری نگارخانه ملی، هتل ها، موزه ارمنستان و عمارت های دولتی ساخته شده اند. توصیه می کنیم هنگام عصر برای قدم زدن، گوش سپردن به موزیک، تماشای ازدحام شهر و نورپردازی فواره ها به میدان جمهوری بروید. برای سفر به ارمنستان می توانید از راه هوایی و زمینی اقدام کنید.

پایتخت این کشور همسایه مسافت زیادی با مرز ایران ندارد. بنابراین همواره یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار برای ایرانیان است.

میدان جمهوری ایروان
میدان جمهوری ایروان

آدرس و نشانی میدان جمهوری

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو