صفحه اصلی » سفر به دریاچه چورت،‌ سفر به بهشت

سفر به دریاچه چورت،‌ سفر به بهشت

نویسنده پندار شایسته
169 بازدید ۳ دقیقه
Banner
دریاچه چورت ساری

بر روی زمین مکان های زیبایی وجود دارند که گویی تکه ای از بهشت را برایمان تداعی می کنند. برخی از مکان ها بسیار خوش منظره و خوش آب و هوا هستند تا جایی که می توان ساعتها و روزها در آن اتراق کنیم و از چشم انداز زیبای آنها لذت ببریم. در این مطلب یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های طبیعی را به شما معرفی می کنیم که نمی توان از سفر به آن چشم پوشی کرد.

دریاچه چورت مازندران چون تکه ای از بهشت انتظار می کشد تا از آن دیدن کنید و از روزمرگی زندگی دور شده و از نشستن در دل طبیعت لذت ببرید.

دریاچه چورت ساری

دریاچه چورت کجاست؟

دریاچه چورت با وسعت ۲/۵ هکتار در شمال شرقی استان مازندران بخش چهاردانگه شهر ساری که ۷۱ کیلومتر با آن فاصله دارد. اگر از تهران به سمت دریاچه حرکت می کنید تقریبا ۳۰۹ کیلومتر را باید رانندگی کنید. بومی ها نام دریاچه را میانشه می گویند اما به دلیل نزدیکی دریاچه به روستای چورت به این نام معروف شده است.

این دریاچه زیبا و تماشایی بر اثر زلزله و رانش زمین در سال ۱۳۱۸ به وجود آمد. آب دریاچه بر اثر پدید آمدن چشمه های اطراف دریاچه، تامین می شود. در اطراف دریاچه چورت، جنگل های انبوه زیادی قرار گرفته اند که محیطی شگفت انگیز و بهشتی را ایجاد کرده اند.

دریاچه چورت ساری

بهترین زمان سفر به دریاچه چورت

مناظر زیبای این منطقه و موقعیت جغرافیایی دریاچه اجازه سفر در تمام فصول را به گردشگران می دهد. اما از آنجایی که چون مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم است، بهتر است که سفر در زمستان را فراموش کنیم و فصل بهار را برای سفری به یادماندنی و دلنشین انتخاب کنیم.

البته در اواسط تابستان و اوایل پاییز نیز می توان یکی از بهترین سفرها را به دریاچه تجربه کرد. دریاچه چورت در زمستان بسیار دیدنی است اما مسیر رسیدن به آن سخت و ناهموار است. اگر شخصیت رمانتیکی دارید، پاییز بهترین زمان سفر به این دریاچه است! چرا که منظره پاییزی دریاچه تا ابد در ذهن تان باقی می ماند.

دریاچه چورت ساری

جاذبه های گردشگری دریاچه چورت

اطراف دریاچه چورت جاذبه های گردگشری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

باداب سورت

یکی دیگر از زیبایی های اطراف دریاچه، باداب سورت است. چشمه ای پلکانی که با رنگ های زیبایش هر بیننده ای را خیره می کند. این چشمه آب شور مدتی است که خشک شده و زیبایی قبلی را ندارد اما همچنان ارزش دیدن دارد.

سد سلیمان تنگه و الندان

مسیر دسترسی به دریاچه به قدری زیباست که می توان ساعتها راه را طولانی کرد و از شگفتی های منطقه به وجد آمد. جنگل های بخش سالاردره به قدری تماشایی هستند که می توان در آن قدم زد. همچنین سد سلیمان تنگه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود که علاوه بر آن می توان به آب بندان الندان (پله) نیز اشاره کرد که در دل جنگل قرار گرفته و امکان قایق سواری در دریاچه زیبایش فراهم است.

برای رسیدن به آب بندان می توانید از روستای ازنی‌ و یا سه راه الندان بروید. اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید، می توانید طبیعت زیبا و گل هاو گیاهان دارویی تازه روییده را ببینید.

دریاچه چورت ساری
دریاچه چورت ساری

اقامتگاه دریاچه چورت

ممکن است طبیعت بی نظیر دریاچه به قدری شما را مسحور کرده باشد که تصمیم بگیرید شب را در اطرافش اتراق کنید. برای اقامت در منطقه بهتر است به روستای چورت بروید و اتاقی از اهالی روستا اجاره کنید. البته امکان اتراق و کمپ زدن در اطراف دریاچه نیز وجود دارد ولی شب های دریاچه سرد است و بباید تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید.

با رزرو هتل ساری نیز می توانید در شهر ساری اقامت کنید و فردا دوباره به سمت دریاچه حرکت کنید. همچنین می توانید در”بهترین هتل های جنگلی شمال” نیز اقامت کنید.

دریاچه چورت ساری

چگونه در دریاچه چورت به تفریح بپردازم!؟

ماهیگیری و قایق سواری اصلی ترین تفریحاتی است که می توان در این دریاچه از آن لذت برد. البته افرادی که از تماشای مناظر طبیعی لذت می برند می توانند با پیاده روی در جنگل و طبیعت اطراف روزی متفاوت را رقم بزنند. برخی از گردشگران نیز با انداختن تور و قلاب در دریاچه و تمرکز و انتظار ماهیگیری در دریاچه چورت ساری را تجربه می کنند.

برخی اعتقاد دارند که ماهی های موجود در دریاچه چورت توسط روستاییان به دریاچه آورده شده اند و برخی دیگر پرندگان را عامل حمل تخم ماهی به دریاچه می دانند. در این دریاچه قایقی برای اجاره وجود ندارد و گردشگران می توانند با قایق های بادی که خود به همراه می آورند قایق سواری کنند!

در دریاچه چورت قایقی برای اجاره وجود ندارد!

دریاچه چورت ساری

شناکردن در دریاچه ممنوع است!

بسیاری از گردشگران تمایل دارند در آب دریاچه شنا کنند اما شناکردن در این منطقه ممنوع است! به دلیل وجود گیاهان زیادی که در کف دریاچه چورت رشد می کنند، شنا کردن در دریاچه چورت کار خطرناکی است. هنگامی که سطح آب پایین می آید تنه درختان کاملا دیده می شود. تا به حال به درستی عمق دریاچه مشخص نشده است و خطر غرق شدن در دریاچه بسیار زاید است.

بنابراین بهتر است که از شنا کردن منصرف شوید و به قایق سواری بسنده کنید.

دریاچه چورت ساری
دریاچه چورت ساری

دریاچه چورت چه امکاناتی دارد؟

در مسیر رسیدن به دریاچه امکاناتی مانند آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی وجود دارد اما در کنار دریاچه هیچ گونه امکانات رفاهی دیده نمی شود! برای اقامت در این مکان باید چادر مسافرتی برپا کنید و تمامی تجهیزات لازم برای سفر در طبیعت را به همراه بیاورید.

مسیر دسترسی به دریاچه چورت

اگر از ساری به سمت کیاسر بروید به روستای چورت می رسید. بعد از پلیس راه ساری جنگل‌ های سالاردره شما را مبهوت خود می کند. با گذشت ۲۰ دقیقه از ساری به دوراهی سد شهید رجایی و کیاسر می رسید که در زبان محلی سلیمان تنگه نام دارد. بعد از سد سلیمان تنگه تا کیاسر رانندگی می کنید و به روستای چورت می رسید.

از روستا تا دریاچه فقط نیم ساعت راه است. طبیعت بکر و بی نظیر دریاچه با درختان گردو و ازگیل پذیرای شماست!

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو