صفحه اصلی » از آبشار ویسادار گیلان دیدن کنید

از آبشار ویسادار گیلان دیدن کنید

نویسنده پندار شایسته
318 بازدید ۳ دقیقه
Banner
آبشار ویسادار گیلان

شمال ایران منطقه ای است که هر ساله به خاطر آب و هوای تمیز و طبیعت بکر و زیبایش مسافران زیادی دارد. حتی گردشگران زیادی به روستاهای این منطقه سفر می کنند و شیفته میهمان نوازی مردمان آنجا می شوند. آبویار یکی از همین روستاهاست که آبشار ویسادار، سومین آبشار بلند گیلان، در نزدیکی آن قرار دارد.

در این مقاله می خواهیم با آبشار ویسادار که در شهرستان رضوانشهر گیلان واقع شده، آشنا شویم. آبشاری که با دیواره های صخره ای بی نظیرش، همه را مجذوب خود کرده است.

آبشار ویسادار گیلان

رضوانشهر را بشناسید

رضوانشهر، شهری در میان رشته کوه های تالش است که به سواحل زیبای دریای خزر منتهی می شود. این شهر با مناطق معروف شمال کشور، مرزهای مشترکی دارد و می توانید با چند کیلومتر رانندگی کردن به این مناطق بروید. شهر خلخال در غرب، ماسال و صومعه سرا در جنوب و بندر انزلی در شرق رضوانشهر قرار دارند که همه آنها از جاذبه های دیدنی بسیاری برخوردار هستند.

برای بازدید از آبشار ویسادار ابتدا باید به شهرستان رضوانشهر بروید. رضوانشهر در ۶۲ کیلومتری شهر رشت واقع شده و آبشار ویسادار در این شهرستان است که با شهر پره سر ۱۶ کیلومتر فاصله دارد. جاده ویسادار پره سر بسیار دیدنی است که از رانندگی خسته نمی شوید.

به طور کلی باید فاصله رشت تا ویسادار را در حدود ۱۰۰ کیلومتر رانندگی کنید.

آبشار ویسادار گیلان

ویسادار یعنی چه؟

ویسادار در زبان تالشی به معنی سایه درخت بید است اما چرا برای آبشار چنین نامی انتخاب کرده اند؟ فلسفه نامگذاری آن، وجود جنگلی است که درختان بید کهنی دارد و برای رسیدن به آبشار ویسادار ابتدا باید از آن عبور کنید. ۲۰ دقیقه جنگل نوردی به سفر جذابیت بیشتری می بخشد به خصوص وقتی می دانید که مقصد آبشار زیبای ویسادار است.

چه زمانی آبشار ویسادار زیباتر است؟

می دانید که سفر به شمال کشور در بیشتر اوقات سال مناسب است و آب و هوای دل انگیزی دارد. اما هر منطقه ای در بازه های زمانی خاصی، زیباتر است و در این بازه ها، لذت سفر کردن دو چندان می شود. آبشار ویسادار نیز از این قاعده جدا نیست و ماه فروردین تا آبان بهترین زمان برای بازدید از آن است. اما اگر طاقت سرما و باران را دارید، می توانید با داشتن پوشش مناسب در فصل پاییز و زمستان نیز به این منطقه سفر کنید.

ماه فروردین تا آبان بهترین زمان برای بازدید از آبشار ویسادار گیلان است!

آبشار ویسادار گیلان

آبشار ویسادار چگونه به وجود آمده است؟

آبشار ویسادار ۱۵ متر ارتفاع دارد و در پایین آن حوضچه ای ایجاد شده که عمق چندانی ندارد اما برای فرار از گرما گزینه مناسبی است. دیواره آبشار، صخره ای و لایه لایه است که از دل آن ریشه های درختان قدیمی بیرون زده اند. این آبشار زیبا از رودخانه لمیر سرچشمه می گیرد. رودخانه ای که منشأ آن، آب های گردنه الماس در رشته کوه های تالش است.

همچنین آبشار آبویار که در این منطقه قرار گرفته از رودخانه لمیر ایجاد شده است.

چگونه به آبشار ویسادار برویم؟

ابتدا باید به استان گیلان بروید و وقتی به رشت رسیدید، به سمت آستارا حرکت کنید. سپس با عبور از بندر انزلی و رضوانشهر به شهر بره سر برسید و از سه راه احمد خود را به روستای صیقل سرا برسانید. با گذر از روستای صیقل سرا به روستای آبویار می رسید که مسیر جنگلی بسیار زیبایی دارد و در انتهای این مسیر، روستای لمیر قرار دارد. یک سوم از جاده ویسادار پره سر، آسفالت شده است اما ادامه مسیر را باید از جاده خاکی عبور کنید.

آبشار ویسادار در میان این جنگل های سر سبز واقع شده که مانند نگین شفافی می درخشد.

آبشار ویسادار گیلان

جاذبه های دیدنی اطراف آبشار ویسادار

در سفر به شهرستان تالش و رضوانشهر، تنها به دیدن آبشار ویسادار اکتفا نکنید. این منطقه جاذبه های گردشگری زیادی دارد و می توانید در کلبه ها و آلاچیق های اطراف چادر بزنید و کباب درست کنید.

آبشار ویسادار گیلان

آبشار آسیابگا

آبشار آسیابگا در نزدیکی روستای ارده واقع شده و از رودخانه شفارو سرچشمه گرفته است.

مسیر رسیدن به این آبشار برای کسانی که می خواهند به قله سبلان صعود کنند، مناسب است چرا که باید پیچ و خم اندکی را طی کنید. با دو ساعت پیاده روی و کوهنوردی می توانید یکی از زیباترین آبشار های جنگلی ایران را از نزیک ببینید و عکس های فوق العاده ای از آن به ثبت برسانید.

آبشار ویسادار گیلان

جنگل و ساحل جنگلی گیسوم

جنگل گیسوم یکی از بی همتا ترین جنگل های ایران است که در استان گیلان قرار دارد و به دریای خزر منتهی می شود. این جنگل با ۸۰ هکتار مساحت، از تنوع بالایی در گونه های گیاهی برخوردار می باشد و ۷۶ گونه را در بر می گیرد. شما می توانید فاصله گیسوم تا ویسادار را رانندگی کنید و از تماشای مناظر اطراف جاده لذت ببرید.

روستای گیسوم در شهرستان تالش نیز بخشی از پارک جنگلی گیسوم می باشد که با جاده تالش انزلی، ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. با عبور از این منطقه، به ساحل جنگلی گیسوم می رسید که آب های مواج دریای خزر چشمان شما را نوازش می دهند.

آبشار ویسادار گیلان

گردنه حیران

روستای حیران در آستارا یکی از بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی در ایران است که گردشگران زیادی دارد و طبیعت زیبای آن زبانزد همه است. آب و هوای دل نشین این روستا در اکثر ماه های سال، توانسته مسافران بسیاری را به خود جذب کند. پس از بازدید آبشار ویسادار، حتما به روستا و گردنه حیران سر بزنید و از تماشای مناظر چشم نواز آن، لذت ببرید.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو