صفحه اصلی » قصر وینزر انگلستان، کهن ترین قلعه مسکونی جهان

قصر وینزر انگلستان، کهن ترین قلعه مسکونی جهان

نویسنده پندار شایسته
241 بازدید ۳ دقیقه
Banner
قصر وینزر انگلستان

کاخ ها و قصرهای بسیاری در جهان بنا شده اند؛ مکان هایی که به دلیل معماری زیبا و باشکوه خود مورد توجه و علاقه گردشگران قرار دارند. در این مطلب می خواهیم قصر وینزر در شهرستان بارکشر انگلستان را به شما معرفی کنیم. این قصر زیبا که امروزه از اقامتگاه های اصلی ملکه انگلیس است، بزرگ ترین و کهن ترین قلعه دنیا به شمار می رود.

قصر باکینگهام نیز که اقامتگاه اصلی ملکه می باشد، در فاصله ۳۲ کیلومتری قصر وینزر واقع شده است. در قصر وینزر می توانید از تماشای منظره جذابی از برج های شهر لذت ببرید.

قصر وینزر انگلستان
قصر وینزر انگلستان

قصر وینزر چگونه ساخته شد؟

ویلیام یکم، پنج سال پس از فتح انگلیس، دستور داد قصر وینزر را بنا کنند. قصر اولیه کاملا چوبی بود و ساخت آن در سال ۱۰۸۰ میلادی به اتمام رسید. اما ویلیام یکم در سال ۱۱۷۰ میلادی دستور بازسازی قصر را داد و قصر وینزر این بار به قلعه ای سنگی تبدیل شد. تا زمانی که ویلیام یکم حکومت می کرد، وینزر قصری معمولی بود و هیچ نشانه ای از سلطنتی بودن و معماری با شکوه و خاص در آن دیده نمی شد.

در زمان حکومت ادوارد سوم، قصر وینزر به شاهکاری هنری تغییر یافت.

در دوران حکومت لویی چهاردهم، قصر وینزر با سبک باروک که در آن زمان از سبک های پرطرفدار پاریس بود، آمیخته شد. بعدها جرج چهارم، طراحی قصر را متناسب با قرون وسطی تغییر داد و ۱۰۰۰ اتاق چوبی و سنگی به قصر اضافه کرد تا به زیباترین کاخ های بریتانیا تبدیل شود!

قصر وینزر انگلستان
قصر وینزر انگلستان

قصر وینزر متشکل از چه بخش هایی است؟

در ابتدای مقاله بیان کردیم که قصر وینزر بزرگ ترین قصر دنیاست و ۴۵ هزار متر مربع مساحت دارد. بنابراین فقط می توانیم به معرفی مهم ترین قسمت های قصر بپردازیم و توضیح کامل از تمام فضای قصر ضروری نیست.

سالن اصلی قصر وینزر

سالن اصلی قصر وینزر بریتانیا یا اینترهال در سال ۱۸۲۰ میلادی به دستور جرج چهارم شکل گرفت. در واقع هدف از ساخت این سالن ورودی، استقبال پادشاه از میهمانان خود بود. اما ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۶۶ میلادی، اینترهال را به انباری ۱۵۰ ساله با دیوارهای سنگی تبدیل کرد.

این سالن در سال ۲۰۱۹ مجددا راه اندازی شد و صنعتگران به بازسازی و مرمت آن پرداختند. آنها ورودی سالن را به تراس شمالی متصل کردند. همچنین با اتصال بخش جنوبی سالن به ورودی ایالتی، مسیر پیاده روی طولانی و زیبایی ایجاد کردند.

قصر وینزر انگلستان
قصر وینزر انگلستان

خانه عروسک ملکه ماری

در امتداد ساختمان‌ های ایالتی قصر وینزر اتاقی قرار دارد که متعلق به ملکه ماری انگلیس است. در این اتاق برای عروسک ها قصری کوچک ساخته شده است. این قصر کوچک از انبار شراب، توالت فرنگی، گاراژ اتومبیل، لامپ های واقعی و سیستم لوله کشی برخوردار است.

بناهای اداری و دولتی قصر وینزر

در این قسمت از قصر وینزر، از شکوه پلکان سلطنتی با سلاح های قدرتمند و لوسترهای عظیم و درخشان متحیر می شوید. همچنین موزه ای وجود دارد که در آن گنجینه هایی را که کشورهای دیگر به عنوان هدیه به بریتانیا داده اند، به نمایش گذاشته شده است. تالار سنت جورج نیز که نقاشی های سقف آن، شوالیه ها را به تصویر کشیده است، از شاهکار های هنری قصر وینزر بریتانیا می باشد و میهمانی های دولتی در آن برگزار می شود.

در بخشی از این ساختمان های اداری، ۱۰ اتاق مجلل وجود دارد که به اتاق های کینگ و کویین شهرت دارند. بیشتر این اتاق ها به دستور چارلز دوم تشکیل شده اند و نقاشی های هنرمندانی همچون بروگل، گینزبورو، روبنس، هولباین، رامبراند و ون دیک به چشم می خورند.

قصر وینزر انگلستان
قصر وینزر انگلستان

کلیسای سنت جرج

کلیسای سنت جرج به سبک معماری عمودی گوتیک ساخته شده است و سقف های بسیار زیبا و مجللی دارد. ادوارد چهارم دستور ساخت این کلیسا را در سال ۱۴۷۵ میلادی صادر کرد.

همچنین در سال ۱۵۲۸ میلادی، پادشاهان هنری هفتم و هشتم در شبستان ها و سقف های کلیسا تغییراتی ایجاد کردند. در کلیسای سنت جرج مقامات سلطنتی همچون چارلز اول، هنری هشتم، ملکه الیزابت و جرج ششم تدفین شده اند. همچنین پرنس هری و مگان مارکل در این کلیسا مراسم ازدواج خود را برگزار کردند.

قصر وینزر انگلستان
قصر وینزر انگلستان

کلیسای یادبود آلبرت

کلیسای یادبود آلبرت کلیسایی کوچک در این مجموعه است که در سال ۱۲۴۰ میلادی ساخته شد. در سال ۱۸۶۱ میلادی، زمانی که شاهزاده آلبرت فوت کرد، ملکه ویکتوریا دستور داد تا کلیسا را به عنوان آرامگاه برای همسرش مرمت کنند. اما ملکه ویکتوریا و شاهزاده آلبرت هر دو در آرامگاه فرگمور به خاک سپرده شدند.

در واقع کلیسای یادبود آلبرت مقبره فرزند آنها یعنی شاهزاده لئوپولد می باشد. قصر وینزر انگلستان بزرگترین قلعه مسکونی دنیاست که بازدید از آن در سفر به لندن خالی از لطف نیست. این قصر ملکه الیزابت است که شکوه تاریخ کهن را با مدرنیته درهم آمیخته است.

Banner

Related Articles

نظر بدهید

مجله گردشگری مستر مارکو